Sklep
Planując przeprowadzenie prac w przestrzeniach zamkniętych należy uprzednio przygotować listę czynności krytycznych pod kątem bhp. Taka lista powinna stanowić załącznik do polecenia/pozwolenia na prowadzenie prac w przestrzeni zamkniętej. Lista ta powinna być oparta o ocenę ryzyka dla pracy. Ponadto powinna stanowić załącznik do instrukcji stanowiskowej pracy w przestrzeni zamkniętej. Mając to na uwadze, ekspert Portalu bhp opracował wzór takiej listy kontrolnej czynności krytycznych pod kątem bhp. Korzystając z tego wzoru, jak również przykładu jego wypełnienia, oszczędzasz czas na poszukiwanie lub tworzenie takiego dokumentu od podstaw.
W firmie, w której pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne, pracodawca musi określić szczegółowe wymagania bhp przy ich wykonywaniu. Prace te powinny być podejmowane i prowadzone wyłącznie na podstawie pisemnego zezwolenia wydawanego przez osoby do tego upoważnione w firmie, np. samego pracodawcę (zasady wydawania takiego pozwolenia, w tym listę mogących je wydawać w firmie pracowników, również ustala pracodawca, lista taka jest zazwyczaj przechowywana wraz z zakładowym wykazem prac szczególnie niebezpiecznych). Pisemne zezwolenie na przeprowadzenie prac szczególnie niebezpiecznych w firmie wydawane jest jako oryginał i kopia. Oryginał otrzymuje mający wykonywać pracę pracownik, a potwierdzoną przez niego kopię zatrzymuje osoba wydająca pozwolenie.
Pracownik firmy „X” wykonuje okresowo na terenie firmy „Y” prace zaszeregowane do prac szczególnie niebezpiecznych, w związku z czym powinny być wykonywane przez dwie osoby. Jeżeli firma „X” wydelegowała tylko jednego pracownika, ale obok wykonuje swoje prace pracownik firmy „Y” pozostający z nim w kontakcie wzrokowym, to czy można uznać to za wystarczające?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds. BHP,
biegły sądowy z zakresu bhp.
Przy wykonywaniu prac ziemnych szczególnie niebezpiecznych pracodawca musi określić szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto pracodawca musi zapewnić, aby dostęp do miejsc wykonywania prac ziemnych szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane. Mając na uwadze te obowiązki pracodawcy prezentujemy dokument, gotowy do wypełnienia, dotyczący owych szczegółowych wymagań bhp przy wykonywaniu prac ziemnych szczególnie niebezpiecznych.
Czy prace ziemne – wykopy do 3 m – usuwanie awarii sieci wodociągowej i kanalizacyjnej muszą być wymienione w zakładowym wykazie prac szczególnie niebezpiecznych? Jeżeli tak, to czy muszą być wykonywane na polecenie pisemne? Czy prowadzenie tych prac na drodze, pasie ruchu/teren zabezpieczony i oznakowany w dzień i noc, przez firmę zewnętrzną – podlega dodatkowym obostrzeniom, dla bezpieczeństwa i kwalifikacji pracowników?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas prac ziemnych szczególnie niebezpiecznych, jak zorganizować pracę w takich warunkach?
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone