Sklep
Pracodawcy starają się ograniczyć emisję wirusa SARS-CoV-2 poprzez umożliwienie pracownikom pracy w formie zdalnej, zapewnienie maseczek i środków do dezynfekcji w miejscu pracy, czy zachowanie dystansu. A co z pracownikami, którzy przechorowali jużCOVID-19? W jaki sposób można wspomóc pracowników, zmagających się z powikłaniami po przejściu koronawirusa?
Centrum Medyczne CMP
Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19. Zobacz, jaką pomoc lekarza medycyny pracy możesz i powinieneś uzyskać kierując pracowników do pracy zdalnej.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego tekstu dowiesz się:
W jakim zakresie możesz liczyć na pomoc lekarza medycyny pracy przy organizowaniu pracy zdalnej
Jak powinna wyglądać profilaktyczną opieka medyczną nad pracownikami zdalnymi
Jaki powinien być kontakt zarówno pracodawców, jak i pracowników z lekarzem medycyny pracy przy stosowaniu pracy zdalnej
Najnowszy projekt nowelizacji przepisów o badaniach lekarskich pracowników zakłada przeniesienie obowiązku wykonywania badań specjalistycznych (okulistycznego, neurologicznego, laryngologicznego etc.) na lekarza medycyny pracy przeprowadzającego badanie. Zmiany nie są korzystne zarówno dla lekarzy medycyny pracy, jak i dla pracowników. Jakie zagrożenia za sobą niosą?
Jacek Jakubowski
absolwent Wydziału Lekarskiego łódzkiej Akademii Medycznej (1992). W latach1993–1997 pracował jako asystent w Klinice Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. J. Nofera w Łodzi. Następnie był kierownikiem przychodni zakładowej jednego z największych w Polsce zakładów branży poligraficznej. Od 2003 roku do dzisiaj pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Łodzi, początkowo jako asystent, od 2007 roku jako kierownik Przychodni Konsultacyjno-Diagnostycznej, a od 2019 roku jako dyrektor
Przyjmując pracownika do pracy musimy się upewnić czy jego stan zdrowia pozwoli mu prawidłowo i bezpiecznie wykonywać zadania związane z danym stanowiskiem. Dlatego też obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Ale czy zawsze jest to konieczne? Sprawdź, jak prawidłowo zrealizować obowiązek skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie, aby uniknąć zarzutu niedopełnienia obowiązku, w tym zakresie, w razie kontroli PIP.
Magdalena Jaroszewska
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Dzięki informacją zawartym w tym tekście dowiesz się:
Kiedy nie musisz wysyłać pracownika na wstępne badania lekarskie, a zatem zaoszczędzisz na kosztach tych badań;
Kiedy jednak musisz skierować pracownika na badania wstępne, aby uniknąć zarzutu niedopełnienia obowiązków;
Którego pracownika oddelegować do innych zadań, bez konieczności dodatkowych badań wstępnych.
W zakresie obowiązków pracownika służby bhp według rozporządzenia o służbie bhp jest współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę medyczną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników. Czy obejmuje ten zakres także wybór placówki medycznej, sporządzenie umowy z lekarzem lub z placówką medyczną, kierowanie pracowników na badania okresowe?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone