Sklep
Z uwagi na coraz większe zastosowanie we współczesnej medycynie fizjoterapii i coraz większe zapotrzebowanie na pracę specjalistów fizjoterapeutów trzeba zwrócić uwagę na bezpieczne warunki pracy tych pracowników. Mając to na uwadze prezentujemy 7 podstawowych zasad bezpiecznej pracy przy wykonywaniu zabiegów z zastosowaniem promieniowania nadfioletowego (UV) i nielaserowego podczerwonego (IR).
Grażyna Jarosiewicz ekspert ds. technicznego bezpieczeństwa pracy
W tym artykule wskazujemy:
Promieniowanie optyczne występuje w różnych procesach technologicznych w przemyśle, medycynie czy pracach badawczych, czy w czasie spawania. Wszyscy pracownicy narażeni na ten szkodliwy czynnik powinni podczas szkolenia bhp otrzymać odpowiednie informacje na temat bezpiecznego wykonywania pracy. Z tą myślą przygotowaliśmy prezentację szkoleniową ułatwiającą przeprowadzenie takiego szkolenia bhp.
Na co zwrócić uwagę, co uwzględnić dokonując oceny ryzyka zawodowego na stanowisku na którym występuje promieniowanie optyczne?
Tomasz W. Grauszspecjalista ds. bhp z czynnikami niebezpiecznymi
W jaki sposób oszacować ryzyko zawodowego dla stanowiska pracy, na którym występuje promieniowanie optyczne?
Muszę dokonać oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy na którym występuje promieniowanie optyczne. Co należy uwzględnić, brać pod uwagę dokonując oceny ryzyka na takim stanowisku? Proszę o podstawę prawną.
Podobnie jak w przypadku innych zagrożeń, tak i w sytuacji narażenia na promieniowanie optyczne pracodawca, oceniając ryzyko zawodowe, powinien brać pod uwagę specyficzne uwarunkowania występujące na stanowisku pracy.
23 lutego zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2012 r. poz. 1289). Od tego terminu w miejscach dostępnych dla pracowników, gdzie są zakończenia włókien światłowodowych, należy umieścić oznakowanie ostrzegające przed niebezpiecznym niewidzialnym promieniowaniem optycznym.
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
23 lutego 2103 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2012 r. poz. 1289).
Zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie słoneczne nakłada na pracodawców obowiązki związane z badaniem wpływu promieniowania optycznego na stanowiska pracy pracowników.
Aneta Mościcka dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy tytuł fizjoterapeuty wystarczy do obsługi urządzeń laserowych w celach leczniczych?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Co składa się na źródło promieniowania laserowego i jaki jest jego charakter?
Tomasz W. Grauszspecjalista ds. bhp
Jak ocenia się stopień narażenia pracowników na promieniowanie podczerwone oraz nadfioletowe?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone