Sklep
Powódź już opanowana, teraz nadszedł czas na usuwanie jej skutków i porządki. Wiele zakładów pracy, wielu pracodawców powódź dotknęła bezpośrednio. Są firmy oferujące obecnie pomoc powodzianom w porządkowaniu terenów popowodziowych. Również pracownicy zgłaszają swoją gotowość do działań porządkowych. Rodzą się jednak pytania. Czy pracodawcy mogą skierować swoich pracowników do usuwania skutków powodzi? I co z kwestiami związanymi z BHP, w takim przypadku? Poznaj odpowiedzi.
Kodeks pracy, w przepisach o czasie pracy, wskazuje na możliwość zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Może to nastąpić w związku z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Z przepisów podstawowego źródła prawa pracy nie wynika jednak możliwość kierowania pracowników do usuwania skutków powodzi. Powyższa kwestia uregulowana jest przepisach ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jeden z naszych pracowników technicznych (konserwator z uprawnieniami elektrycznymi) w skierowaniu na badania okresowe ma wpisane m.in. pracę na wysokości powyżej 3m. Po ostatniej wizycie u lekarza orzecznika medycyny pracy przyniósł zaświadczenie, w którym pojawił się zapis: "szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie (symbol 31)” i stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. W związku z powyższym konieczne jest przeniesienie do pracy na innym stanowisku (bez okresu do kiedy). Końcowy zapis – „niezdolny do pracy na wysokości pow. 3m".Pojawiły się w związku z tym pytanie czy na tej podstawie można pracownika dopuścić do pracy na stanowisku konserwatora?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie z rozpoznaniem: "ze względu na dyskopatię L - S p/wskazane dłuższe, wielogodzinne przyjmowanie tej samej pozycji ciała". Czy pracodawca na podstawie takiego zaświadczenia ma obowiązek przeniesienia pracownika na inne stanowisko pracy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone