Sklep
Czy są przepisy, które zobowiązują pracodawcę do umieszczenia w regulaminie pracy tabeli przydziału odzieży, czy można stworzyć odrębną procedurę, regulamin, który będzie funkcjonował obok regulaminu pracy w tym zakresie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie dokumenty, w aspekcie bhp, pracodawca musi obowiązkowo przechowywać jeżeli kupuje pracownikom obuwie ochronne?
Kodeks pracy nakazuje pracodawcy dostarczyć pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz poinformować pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Pracodawca musi dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w ustawie o systemach oceny zgodności.
Halina Góralska
Czy w przydziale środków ochrony indywidualnej, w odniesieniu do odzieży i obuwia roboczego można wpisać czas używania: do zużycia? Czy jednak powinien zostać wskazany konkretny czas używania, np. 36 miesięcy?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownik ma przyznane ubranie robocze na przewidywany okres używalności 18 miesięcy. Normalnie pracował przez cały okres czasu i ubranie robocze po oględzinach okazało się być zupełnie w dobrym stanie. Czy pracodawca na podstawie incydentalnego faktu może w jakiś sposób przedłużyć użytkowanie tego ubrania? W tabeli zakładowej nie chce zmienić terminu przewidywalnego użytkowania, gdyż jak wcześniej zaznaczyłam jest to wyjątek i dotyczy jednego pracownika. W zakładzie nie obowiązuje regulamin pracy. Czy powinien być sporządzony protokół, wniosek tak jak to w przypadku przedwczesnego zużycia?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik zatrudniony na 1/2 etatu ( sprzątaczka, robotnik gospodarczy) otrzymuje proporcjonalnie do zatrudnienia odzież, mydło itp. Czy powinien otrzymywać tak jak pracownik zatrudniony na cały etat?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jeśli regulamin zakładowy zakłada, że odzież i obuwie robocze jest własnością pracodawcy przez okres 2 lat ale nie określa, że pracownik musi oddać odzież po np. zerwaniu umowy, jej rozwiązaniu, czy są jakieś przepisy regulujące, że pracownik musi rozliczać się z odzieży której nie zdarzył zużyć? Czy pracodawca może żądać zapłaty części kwoty za odzież?
Pracownik otrzymuje odzież roboczą zgodnie z tabelą przydziału. Buty robocze otrzymuje z terminem używalności na 12 miesięcy po 6 miesiącach przychodzi z uszkodzonymi butami. Czy pracodawca ma obowiązek wymiany butów, czy pracownik musi we własnym zakresie zaopatrzyć się w obuwie robocze? Zaznaczam, że pracownicy dostając nowe buty używają starych i zdarza się, że dalej pracują w starych natomiast nowe używają ale w domu.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W grudniu 2013 r. pracownica magazynu otrzymała odzież roboczą. Okres używalności wynosi 2 lata. W lipcu 2014 r. pracownica poszła na zwolnienie lekarskie. Powrót ze zwolnienia nastąpi 2 listopada 2015 r. po urlopie macierzyńskim. Czy należy się pracownicy nowa odzież robocza?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy przy opracowywaniu tabeli norm przydziału odzieży roboczej, ochronnej i ich czasookresu pracodawca musi ustalać to z związkami zawodowymi w zakładzie pracy, czy może sam podjąć taką decyzję?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone