Sklep
Czy pracownik stojąc na krześle podczas wykonywania czynności służbowych (sprzątaczka) rażąco łapie przepisy? W zakładzie pracy obowiązuje wykaz prac szczególnie niebezpiecznych, który wprost zabrania używania krzeseł do takich celów. Pracownik był zapoznany z tym wykazem, instrukcją stanowiskową, itp. Potwierdził zapoznanie się z tymi dokumentami na piśmie.
Halina Góralska
Czy brak lub niewłaściwe środki profilaktyki przeciw COVID-19 mogą być uznane za stan faktyczny stwarzający bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników i tym samym rażące naruszenie przepisów bhp? Rozważanie niby czysto teoretyczne. Należy jednak pamiętać, że inspektor pracy, który stwierdzi rażące naruszenie przepisów bhp w czasie dwóch kolejnych kontroli, ma prawo wystąpić do ZUS o podwyższenie składek o 100% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalanej na najbliższy rok składkowy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wydawać by się mogło, że inspektor pracy w wyniku kontroli może skierować do kontrolowanego podmiotu nakaz, zakaz, wystąpienie lub polecenie ustne. Jednak powyższe tradycyjne środki prawne nie wyczerpują możliwych reakcji inspektora – szczególnie gdy w grę wchodzą rażące naruszenia w dziedzinie bhp. W takim przypadku inspektor pracy może wnioskować o podwyższenie składki wypadkowej przez ZUS. Zobacz, co z praktyki inspektorskiej może być postrzegane jako rażące naruszenie przepisów bhp.
Prawnik, ekspert prawa pracy
Pracodawca ponosi odpowiedzialność (gdy pracownicy wykonywali pracę na wysokości bez zabezpieczenia) za to, że tolerował łamanie zasad bhp. W każdym przypadku, nawet jeżeli bezpośrednim sprawcą naruszenia przepisów bhp jest pracownik, istotne jest ustalenie czy naruszenie to można zakwalifikować jako następstwo działania lub zaniechania pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższyw sprawie sygn. akt II UK 415/14.
Aneta Mościcka
Dla zastosowania wobec pracodawcy sankcji w postaci podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wystarczy, aby przy każdej kontroli ujawniło się chociaż jedno rażące naruszenie przepisów. Nie jest istotna liczba stwierdzonych uchybień, lecz to, czy chociaż jedno stwarzało zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt II UK 415/14.
Bezpośredniość związku zachodzącego pomiędzy naruszeniem przepisów bhp a zagrożeniem dla zdrowia i życia występuje wtedy, gdy naruszenie tych przepisów jest tego rodzaju, że skutek w postaci zagrożenia życia lub zdrowia jest wynikiem samego naruszenia przepisów bhp, bez konieczności wystąpienia dodatkowej przyczyny – orzekł Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w sprawie o sygn. akt III AUa 743/14.
Rażące naruszenia przepisów bhp to takie naruszenie tych przepisów, które stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pracowników. Należy opowiedzieć się za ścisłą interpretacją określenia bezpośredniego zagrożenia jako elementu koniecznego dla zdefiniowania danego naruszenia przepisów BHP jako rażącego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2014 r., sygn. akt I UK 318/13.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone