Sklep
Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże eCommerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.
Autor: Paweł Pawlik – jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa, zdrowia i ergonomii pracy, z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu i wdrażaniu projektów BHP w międzynarodowych organizacjach o rozproszonej strukturze. Zajmuje się także kreowaniem polityki firmowej w zakresie BHP oraz promowaniem wellbeingu wśród pracowników. Członek Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy.
Mimo wielu działań technicznych, organizacyjnych i szkoleniowych zagrożenia związane z ręcznymi pracami transportowymi należą wciąż do głównych przyczyn wypadków. Ich analiza pokazuje, że przyczyny ich zaistnienia leżą nie tylko po stronie pracodawców, osób kierujących pracownikami, ale w dużej mierze po stronie samych pracowników. Zatem wskażmy kierownikom i pracownikom, gdzie najczęściej występują problemy i dajmy wskazówki jak im przeciwdziałać.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W tym tekście znajdziesz:
Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w zakresie transportu ręcznego, które ułatwią Ci identyfikację zagrożeń przy wykonywaniu tego rodzaju pracy.
Informacje na temat zasad bhp obowiązujących przy ręcznych pracach transportowych
Wskazówki, jakie możesz przekazać pracownikom wykonującym ręczne prace transportowe
Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt zmian do rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych. Projekt resortu pracy ma dostosować przepisy wykonawcze do wymagań przepisów Kodeksu pracy, w związku ze zmianą art. 176. Zmiany dotyczą m.in. określenia dopuszczalnych dla kobiet norm dotyczących ręcznego transportu przedmiotów, które obecnie są ustalone dla mężczyzn.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym ręcznych prac transportowych. Moi pracownicy na wózku ręcznym przewożą ładunek o masie około 150 kg. Na jaką, maksymalną odległość mogą ładunek przewieźć? Droga jest równa i stabilna.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Planując ręczne prace transportowe, trzeba pamiętać, o kilku ważnych zasadach bhp obowiązujących przy tego rodzaju pracach. Zasady te powinni znać tak samo pracownicy, jak i ich kierownicy, którzy organizują tę pracę i bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo pracy i pracowników. Oto zbiór najważniejszych zasad bhp i wymogów wynikających z przepisów dotyczących ręcznych prac transportowych uwzględniający zmiany obowiązujące od 1 maja 2017 r..
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bhp
Jednym z obowiązków pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do ręcznych prac transportowych jest przeszkolenie go w dziedzinie bhp, w szczególności w zakresie prawidłowych sposobów wykonywania ręcznych prac transportowych, w trybie określonym w odrębnych przepisach.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Czy podczas naprawy (awarii) windy w szpitalu pielęgniarki i sanitariuszki mogą transportować pacjenta na noszach po schodach np. II piętro? Zgodnie z Kodeksem pracy i rozporządzeniem Rady Ministrów z 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet zabronione jest ręczne przemieszczanie ciężarów przez kobiety w górę. Zaznaczam, że taka sytuacja może zdarzyć się 1-2 razy w tygodniu do czasu wymiany windy.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kiedy zakazane jest wykonywanie ręcznych prac transportowych?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych znajdują się pewne ułatwienia dla osób na wózkach, jednak jedno z dzieci (o wadze 60 - 70kg) ma wózek inwalidzki bez skrętnych przednich kółek, a zakręty w korytarzach są dość wąskie. W tego typu placówkach najczęściej pracują kobiety i mocno się nadwyrężają (zwłaszcza nadgarstki), gdy całym ciężarem ciała muszą się opierać na wózku, by przechylić go na tylne koła i skręcić w korytarzach. Wiem, że być może budynek nie spełnia norm dot. ciągów komunikacyjnych, ale to i tak nie rozwiązuje problemu skrętu wózka. Są przepisy regulujące dopuszczalną wagę oraz dystans na jakim można przenosić przedmioty, ale czy są jakieś dot. nacisku? Wózek posiada wszelkie atesty.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone