Sklep
Regały magazynowe to podstawowe wyposażenie większości obiektów przemysłowych. Bez wątpienia regały paletowe stosowane są w magazynach oraz lokalizacjach zajmujących się produkcją. Na pierwszy rzut oka regał paletowy to konstrukcja składająca się z ramy, słupów, belek i stężeń diagonalnych. Służą do przechowywania produktów na paletach. Wydaje się, że nic tylko zainstalować i korzystać. W praktyce niewłaściwe używanie regałów paletowych, zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania, w niedostatecznym stanie technicznym, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. W tym artykule na Portalu BHP znajdziesz informacje do jakich niebezpiecznych zdarzeń może dojść podczas eksploatacji regału oraz jak ograniczać prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Regały magazynowe to standardowe wyposażenie zakładów produkcyjnych oraz hal magazynowych. Ich popularność oraz powszechność użytkowania, może prowadzić do przekonania, że eksploatacja regałów niesie za sobą niewiele zagrożeń. Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowe eksploatowanie regałów prowadzi do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu użytkownika oraz osób znajdujących się w pobliżu. Właściwe rozwiązania zmniejszające ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznej podczas eksploatacji regału, należy planować już na etapie projektu, zanim regał zostanie dostarczony i zainstalowany w zakładzie pracy. W tym artykule znajdziesz opis podstawowych zagadnień, które zawsze bierze się pod uwagę przed montażem standardowego regału paletowego oraz w trakcie jego użytkowania.
Początkowy etap, czyli wybór miejsca montażu regału, może wydawać się oczywisty. Często jest to miejsce w części magazynowej blisko doków magazynowych. Natomiast ten etap nie jest „zero – jedynkowy”. Jest kilka istotnych punktów, które należy wziąć pod uwagę wskazując miejsce zainstalowania regału. Poniżej zostały one opisane.
Kamil Szyszkiewicz
Kto może obliczyć nośność regałów magazynowych własnej produkcji?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W naszym magazynie używamy wysokich wózków półkowych (5 półkowy) do przewozu materiałów. Na potrzeby własne zdjęliśmy koła w wózkach i umieściliśmy je na europalecie , celem łatwego transportu wózkiem unoszącycm/podnośnikowym. Do wózków niestety nie posiadamy dokumentacji, a półki ze względu na uszkodzenia były już wymieniane. Czy i kto może określić nośność półek w omawianym przypadku? Czy ze względu na fakt iż są umieszczone na europalecie możemy traktować to jako transportowany wózkiem materiał?
W rozporządzeniu odnośnie magazynowania widnieje zapis: "zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie". W naszej firmie mamy magazyny wysokiego składowania. Skąd mam wziąć informację o dopuszczalnym obciążeniu podłóg? Czy w tym przypadku jest to konieczne?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W magazynie powstała konieczność wykonania stojaków do przechowywania odzieży na wisząco. Poproszono o wykonanie dział techniczny. Jeśli jest już taka potrzeba wykonania prostego urządzenia, to jakie wymagania powinna postawić służba bhp, aby wszystko było zgodne z przepisami? Kwestia dotyczy magazynu odzieżowego, gdzie składowana jest odzież klienta do dalszej dystrybucji.
Znane są przypadki, gdy niewłaściwy dobór urządzeń do składowania albo niewłaściwe składowanie powodowały problemy. Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku magazynowania towarów, czyli dotyczy niemal każdej firmy z branży transportowej, czy produkcyjnej. Prezentujemy więc kilka wskazówek dotyczących doboru i eksploatacji urządzeń do składowania, które będą pomocne w organizacji i wyposażaniu magazynów.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego tekstu dowiesz się
Jakie są rodzaje urządzeń do składowania
Na co trzeba zwrócić uwagę zanim zakupisz regał do magazynu
Jakie są zasady i sposoby bezpiecznej eksploatacji urządzeń do składowania
W magazynku w dziale warsztatu mamy regały ich odległości od siebie wyznaczamy na 120 cm. Jednak jaka może być odległość regału od okna i grzejnika? Czy ta odległość może wynosić 50 cm, jeżeli złożymy że przy grzejniku nie mamy drogi komunikacyjnej, czy powinna wynieść 75 cm – jak minimalny dostęp przy ruchu jednokierunkowym do maszyny?
Mariusz Foremniak Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy i bhp
Co obowiązkowo powinno znaleźć się na tabliczce znamionowej dotyczącej regałów?
Podczas składowania i magazynowania różnego rodzaju materiałów bardzo ważną kwestią jest właściwe użytkowanie regałów magazynowych. Warto zwrócić uwagę pracowników na zasady bhp i zakazy związane z użytkowaniem regałów. Pamiętać trzeba też o kontroli stanu technicznego regałów. Ten artykuł w sposób syntetyczny przypomni Ci najważniejsze informacje z tego zakresu i które przekażesz pracownikom.
były główny inżynier
zarządzania bezpieczeństwem
pracy, rejestrowany audytor
pomocniczy SZBP wg ISRS
Ten artykuł przypomni Ci:
Najważniejsze wymagania dotyczące regałów do składowania
Zasady bezpiecznego użytkowania regałów
Terminy przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego urządzeń do składowani.
Czy jest dopuszczalne używanie regału, do którego jest wąskie dojście (około 1 m)? Regał znajduje się we wnęce między innymi regałami. Regał jest używany sporadycznie, a przenoszone i składowane towary są zdecydowanie mniejszych rozmiarów niż szerokość przejścia.
Bohdan Michalskispecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy przepisy jednoznacznie określają, że substancje niebezpieczne o właściwościach żrących nie mogą być składowane na regałach np. paletowych powyżej poziomu "0"?
Czy odbojniki w regałach wysokiego składowania muszą być na całym ciągu regałów czy tylko na szczytach? Regał ma 25 metrów długości i zabezpieczony jest odbojnikami na początku oraz na końcu regału.
W jaki sposób można określić nośność regałów wykonanych z drewna? Dodam że są to regały wykonane ok 20 lat temu i służą na zapleczu kuchni do przechowywania rożnych przedmiotów np. garnków, sprzętu kuchennego i itp. Wykonane zostały samodzielnie przez ówczesnych pracowników gospodarczych i nie posiadają żadnych oznaczeń.
Zgodnie z szacunkami Państwowej Inspekcji Pracy, każdy wypadek w gospodarce magazynowej i transporcie kosztuje przedsiębiorstwo od 12 do nawet 63,5 tysięcy złotych. Eksperci alarmują – konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz inwestycja w ekonomiczne rozwiązania, które ograniczą straty magazynowe w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. W jaki sposób tego dokonać?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone