Sklep
Do kogo pracownik powinien złożyć wniosek o świadczenie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej? Pracownik chciałby uzyskać rentę, gdzie ma złożyć wniosek?
Natalia Korzeniecka prawnik, współpracownik firmy BHPoż - Ośrodek Szkolenia, Doradztwa i Usług
Szkoda powstała, w wyniku wypadku przy pracy, z tytuł utraty całkowitej lub częściowej zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli nastąpiło zwiększenie potrzeb lub zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość nie powinna być oceniana abstrakcyjnie, ale konkretnie poprzez określenie gospodarczych następstw danego wypadku – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 marca 2015 r., sygn. akt II PK 116/14.
Aneta Mościcka
To, że ubezpieczony przedstawia decyzję, w której właściwy inspektor sanitarny nie stwierdza u niego choroby zawodowej, nie zwalnia ZUS z orzekania w sprawie o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Decyzja ta ma znaczenie dla lekarza orzecznika – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 10 października 2013 r., sygn. akt III AUa 709/13.
Do uznania, że niezdolność do pracy powstała wskutek choroby zawodowej choroba ta nie musi być jej wyłączną przyczyną. Jednak sam fakt występowania choroby zawodowej nie wystarcza do uznania, że niezdolność ta powstała wskutek choroby zawodowej. Konieczne jest bowiem by choroba ta była istotną przyczyną niezdolności do pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2014 r., sygn. akt II UK 441/13
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone