Sklep
Czy prace ziemne – wykopy do 3 m – usuwanie awarii sieci wodociągowej i kanalizacyjnej muszą być wymienione w zakładowym wykazie prac szczególnie niebezpiecznych? Jeżeli tak, to czy muszą być wykonywane na polecenie pisemne? Czy prowadzenie tych prac na drodze, pasie ruchu/teren zabezpieczony i oznakowany w dzień i noc, przez firmę zewnętrzną – podlega dodatkowym obostrzeniom, dla bezpieczeństwa i kwalifikacji pracowników?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W przypadku gdy prace wykonywane są w miejscach dostępnych dla osób niezatrudnionych przy tych pracach, należy miejsce prac zabezpieczyć przed dostępem innych osób. Przy wykonywaniu prac drogowych sprzętem zmechanizowanym trzeba wyznaczyć w terenie strefę niebezpieczną i odpowiednio ją oznakować.
W zależności od rodzaju maszyny zagrożenia dla jej operatora mogą być inne. Dobierając właściwe środki ochrony należy najpierw zidentyfikować zagrożenia najczęściej występujące na stanowisku pracy operatora maszyny do robót drogowych. Nie można zapomnieć o poinformowaniu o nich pracowników podczas pierwszej fazy szkolenia wstępnego bhp.
Waldemar Klucha
Wykonywanie prac przy użyciu ciężkich maszyn drogowych wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowia i życia pracowników oraz osób postronnych. Bardzo ważne jest zatem zachowanie wymogów bezpiecznej pracy. Można użytkować tylko maszyny w pełni sprawne technicznie, zgodnie z instrukcją eksploatacji (dawniej dokumentacją techniczno-ruchową) producenta oraz instrukcją bezpiecznej obsługi.
Waldemar Klucha, specjalista ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone