Sklep
Żeby skutecznie zabezpieczyć salową przed występującymi na tym stanowisku czynnikami niebezpiecznymi, najpierw należy je zidentyfikować, a następnie poinformować o nich pracownika, np. w tracie szkolenia. Aby ułatwić to zadanie przygotowaliśmy zestaw przykładowych czynników niebezpiecznych mogących wystąpić na stanowisku pracy salowej.
Do zakresu obowiązków salowej, w zależności od ustaleń zawartych z pracodawcą, może należeć wiele różnych zadań i czynności. W związku z tym zagrożenia występujące na jej stanowisku pracy mogą również być różnorodne. Wśród nich znajdą się m.in. zagrożenia wynikające z czynników szkodliwych. W przygotowanym materiale prezentujemy przykładowe czynniki szkodliwe i zagrożenia z nim związane na stanowisku pracy salowej.
Dokonując oceny ryzyka zawodowego na stanowisku salowej należy pamiętać o zagrożeniach ze strony czynników biologicznych. Należy również mieć na uwadze środki ochrony indywidualnej konieczne do zastosowania przy tego rodzaju zagrożeniach. Zatem chcąc ułatwić przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego dla stanowiska salowej przygotowaliśmy zestaw przykładowych czynników biologicznych mogących wystąpić na taki stanowisku pracy wraz z zagrożeniami jakie niosą tego rodzaju czynniki oraz środkami profilaktycznymi, o których należy pamiętać by chronić pracownika.
Zawód salowej polega głównie na wykonywaniu zadań związanych z utrzymaniem wymaganych warunków sanitarnych i higienicznych w zakładach opieki zdrowotnej. Salowa pracuje w zespole, współpracuje z lekarzami, pielęgniarkami oraz pracownikami działów administracji i technicznych. Występujące na stanowisku pracy liczne zagrożenia wymagają szczegółowego omówienia w czasie instruktażu stanowiskowego. Aby ułatwić to prezentujemy przykładowy program tego szkolenia bhp, dzięki któremu z łatwością dostosujecie do warunków panujących w waszej placówce ZOZ.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone