Sklep
Na podstawie skierowania do pracy (w porozumieniu z aresztem) zatrudniamy więźniów z aresztu karnego. Pracownicy Ci przeszli szkolenia wstępne i stanowiskowe w naszej firmie. Ostatnio jeden z więźniów doznał wypadku przy pracy podczas dźwigania i przebywa na L4. Proszę o informację, czy w tej sytuacji ja mam to sklasyfikować jako wypadek przy pracy i czy mam przeprowadzić postępowanie powypadkowe, czy leży to po stronie zakładu karnego?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
W Twojej firmie, urzędzie, organizacji pracują osoby skazane wyrokiem sądu na wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub pracy społecznie użytecznej? Takie osoby nie mają statusu pracownika, zastanawiasz się, więc jak postąpić w przypadku wypadku przy pracy takiej osoby i czy przepisy przewidują jakieś świadczenia z ZUS dla takich osób? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania i rozwiej swoje wątpliwości.
Z tego tekstu dowiesz się:
Jakie świadczenia przysługują osobie skazanej skierowanej do zakładu pracy przez sąd? Kto przeprowadza szkolenia bhp takiej osoby? Kto zaopatruje ją w odzież i obuwie robocze?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Mamy zatrudnić dwóch skazanych na stanowiska fizyczne do sprzątania. Czy muszą posiadać badania lekarskie o zdolności do pracy, czy mają być przeszkoleni z zakresu bhp i mają otrzymać odzież roboczą? Czy traktować ich jak zwykłych pracowników, mają pracować 7 godzin. Zakład karny wszystkimi kosztami chce obciążyć pracodawcę, bo twierdzi , że oni będą pracować dla naszego zakładu za darmo.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone