Sklep
Termin kolejnego badania profilaktycznego, w ramach badań pracowniczych, wyznacza lekarz przeprowadzający badanie. W szczególnych przypadkach pracodawca ma prawo skierować pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne, przed terminem określonym przez lekarza. Jednak może to nastąpić pod warunkiem, że istnieją ku temu obiektywne przesłanki.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy w skierowaniu na badania lekarskie kandydata do szkoły zawodowej (dekarza) konieczne jest wypisanie wszystkich zagrożeń z ORZ, czy wystarczy praca na wysokości?
Halina Góralska
Zgodnie z planowanymi modyfikacjami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ma wiązać się z zawieszeniem wykonywania okresowych badań profilaktycznych. Zmiany w zakresie art. 229 Kodeksu pracy już niebawem powinny wejść w życie.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Mamy w urzędzie dwóch kierowców i dwa samochody służbowe, czy pod nieobecność kierowcy może samochodem służbowym jechać inny pracownik mający prawo jazdy i czy musi posiadać /uzyskać/ inne jeszcze uprawnienia /badania/, jeżeli tak to jakie? A w sytuacji jeżeli pracownik jedzie swoim samochodem prywatnym w celach służbowych, co musi posiadać, mam na myśli dodatkowe uprawnienia, badania, zgody?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy w skierowaniu, badania profilaktyczne, wpisywać tylko stanowisko "kierowca samochodu ciężarowego", czy "Kierowca samochodu specjalistycznego"? Mamy taki samochód specjalistyczny do czyszczenia kanalizacji metodą ciśnieniową typ SCK-5 CAPPELOTTO. Jak to jest regulowane wymogami kodeksu pracy i medycyny pracy?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone