Sklep
Śmierć pracownika korzystającego z firmowego transportu, zapewnianego przez pracodawcę celem dowozu pracowników do zakładu pracy, można uznać za wypadek przy pracy. Warunkiem jest jednak, aby skorzystanie przez pracownika z tego transportu było powiązane z obowiązkiem stawienia się w zakładzie pracy – orzekł Sąd Najwyższy wyroku z 6 marca 2014 r., sygn. akt I PK 198/13.
Aneta Mościcka
Od której Inspekcji Pracy (X czy Y) wysłać protokół powypadkowy w przypadku gdy siedziba firmy jest w miejscowości X, a śmierć pracownika nastąpiła w filii, miejscowości Y?
W związku ze śmiercią poszkodowanego czynem niedozwolonym każdej z osób bliskich przysługuje tylko jedno świadczenie z tytułu zadośćuczynienia, także wówczas, gdy współodpowiedzialnych za szkodę jest kilka podmiotów. Z obowiązku sprawdzenia przez pracownika stanu technicznego słupa telekomunikacyjnego, z którego spadł, nie zwalniał poszkodowanego fakt, że zakład pracy nie wyposażył go w wymagany sprzęt – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Aneta Mościcka - dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
W marcu 2011 roku Sąd w Strzelcach Opolskich wydał wyrok, w którym skazał kierownika działu na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 1500 złotych grzywny za nieumyślne doprowadzenie do śmierci pracownika.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
Dziecko może otrzymać odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za śmierć ojca, który zginął w podróży służbowej, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, ponieważ to okoliczności konkretnej sprawy decydują o tym, czy spożywanie alkoholu w czasie pracy i miejscu świadczenia pracy lub w drodze z pracy do domu prowadzi do zerwania normatywnego związku z pracą - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 czerwca 2010 r. (II UK 75/10).
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone