Sklep
Jak się okazuje nie każda półmaska filtrująca, czy czujnik gazu spełniają swoje zadanie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta postanowił sprawdzić skuteczność ich działania z pomocą Inspekcji Handlowej. Jak się okazało niektóre z dostępnych na rynku półmasek filtrujących przepuszczają szkodliwe pyły, a czujniki czadu nie zawsze alarmują, gdy ulatnia się tlenek węgla. Poznaj wyniki przeprowadzonych badań i sprawdź na co zwracać uwagę kupując półmaski czy czujniki gazu.
Dotychczas półmaski stosowane były najczęściej przy pracach związanych z narażeniem na działanie pyłów. Jednak jakość powietrza w polskich miastach zaliczana jest do jednych z najgorszych w Europie. Zanieczyszczenia powietrza są powodem przedwczesnej śmierci ponad 40 tys. osób rocznie. Warto zatem stosować półmaski na co dzień, nie tylko w pracy. Aby mieć pewność, że chronią skutecznie, należy wybierać te oznakowane symbolem CE.
Małopolska policja dba o zdrowie swoich funkcjonariuszy na patrolu oraz bezpieczne warunki pracy. 4 tys. masek antysmogowych ma zabezpieczyć policjantów z Krakowa, Nowego Sącza i Nowego Targu przed wdychaniem niebezpiecznych dla zdrowia pyłów występujących w zanieczyszczonym powietrzu. Przeznaczone są dla funkcjonariuszy pełniący służbę na ulicy m.in. z ruchu drogowego, prewencji, jak również z pionu kryminalnego.
O złej jakości powietrza nad naszym krajem, zanieczyszczeniach, pyłach i smogu słyszymy dostatnio zewsząd. Instytucje monitorujące stan jakości powietrza wydają ostrzeżenia i zalecają nieopuszczanie pomieszczeń. Jednak pracować trzeba. I rodzi się pytanie, co z osobami pracującymi na otwartym powietrzu? Na co tak naprawdę są narażeni i jakie środki ochrony powinien im zapewnić w takiej sytuacji pracodawca?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone