Sklep
Spawalnictwo uważane jest za zawód przyszłości. To jedna z tych profesji, w których roboty nie zastąpią człowieka. Do wielu prac spawalniczych lepiej bowiem zatrudniać ludzi. Główne powody to większa wydajność człowieka oraz fakt, że maszyny nie są w stanie wykonać wielu rodzajów spoin. Człowiek jest więc niezastąpiony. Ma jednak jedną poważną słabość – jest podatny na uszkodzenia, a o nie podczas spawania bardzo łatwo. Dlatego podstawą jest odpowiednia ochrona wszystkich części ciała spawacza.
Spawacze znajdują się na liście 10 najbardziej deficytowych zawodów w Europie. Jednocześnie rozwój branży przemysłowej przyczynia się do większego zapotrzebowania na osoby odpowiedzialne za spawanie. To zawód, który potrafi być bardzo niebezpieczny, a pracownicy narażeni są m.in. na szkodliwe promieniowanie czy ryzyko oparzenia. Dlatego też w trakcie pracy spawacza bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie pracownika w odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej. Wpływa to na bezpieczeństwo, komfort, ogólną efektywność i zadowolenie w miejscu pracy.
Prace spawalnicze stanowią jedne z najniebezpieczniejszych prac, które wiążą się ze szczególnymi zagrożeniami podczas ich wykonywania, nie tylko z uwagi na samą technikę, ale także warunki, w jakich są one wykonywane. Przez prace spawalnicze rozumiemy: spawanie, napawanie, lutowanie, zgrzewanie, cięcie termiczne metali i tworzyw termoplastycznych. Jednak niezależnie od wymienionych prac spawania wiąże się ono z wieloma zagrożeniami dla spawacza. Aby zabezpieczyć pracownika przed negatywnym oddziaływaniem zagrożeń należy wyposażyć go w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Raw-Pol
Jakie to są zagrożenia pierwotne, a jakie wtórne w ocenie ryzyka zawodowego prac spawalniczych?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przedstawiamy ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy montera konstrukcji stalowych – spawacz opracowaną na bazie metody RISC SCORE. Miejscem pracy jest teren budowy. Na terenie budowy praca wykonywana jest na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Przeprowadzenie oceny ryzyka na takim stanowisku nie jest proste z uwagi na wiele zagrożeń na jakie może być narażony pracownik. Opracowany przez eksperta materiał z całą pewnością ułatwi to zadanie.
Identyfikacja źródeł zagrożeń występujących na stanowisku pracy montera konstrukcji stalowych pozwoli zorganizować pracę w sposób bezpieczny oraz określić czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe, o których także należy poinformować pracownika w ocenie ryzyka zawodowego. Prezentowany materiał zawiera zestawienie zagrożeń, ich źródeł, skutków oraz sposobów ochrony na stanowisku spawacza.
Zgodnie z paragrafem 27 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. nr 40, poz. 470) prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo " Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książeczkę spawacza", wystawione w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach. Proszę o informację jakie to przepisy oraz PN? Czy w tym wypadku PN jest obligatoryjne do stosowania czy dobrowolne?
Jan Pióro
Zakład pracy chce przeprowadzić szkolenie dla spawaczy. Jest to drogie szkolenie. Czy w związku z tym można przedstawić pracownikowi „lojalkę” polegającą na tym że przez rok pracownik nie może się zwolnić ,natomiast w razie zwolnienia musi zwrócić koszty kursu?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Podczas kilkuletniej pracy na stanowisku spawacza wzrok pracownika się zdecydowanie pogorszył. Przyczyniła się do tego praca w warunkach oświetlenia sztucznego. Czy w tym wypadku spawaczowi należą się okulary korygujące?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy i co jaki okres czasu musi być dokonywany wpis o czasie pracy spawacza, aby pracownik nie utracił ważności uprawnień? Kto to ma w książeczce spawacza dokonywać takiego zapisu?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy ryzyko zawodowe sporządza się dla kilku spawaczy jednocześnie, czy dla każdego z osobna?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone