Sklep
Czy roztwór formaldehydu – formalina 10%, należy wykazywać w rocznym sprawozdaniu „Informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym” przekazywanej do OIP i WIS?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z uwagi na nadchodzące do redakcji Portalu BHP pytania o ostateczny termin na złożenie sprawozdania o warunkach pracy (Z-10) za 2018 r. – 15 stycznia czy 15 lutego – postanowiliśmy zwrócić się z tym zapytaniem do źródła, czyli GUS. Poznaj stanowisko GUS w tej sprawie i sprawdź, czy grozi ci kara za niedopełnienie obowiązku sprawozdawczego.
12 września 2012 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz.U. poz. 966).
12 września 2012 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz.U. poz. 966). Nowe rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. nr 227, poz. 1367 z późn. zm.). Wcześniej obowiązywały:
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący sięw zakresie prawa pracyoraz bezpieczeństwai higieny pracy
Czy, jeżeli firma korzysta z usługi pracy firmy zewnętrznej ( zewnętrzni to zleceniobiorcy podlegający obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym E, R, W, FP, FGŚP) i jeżeli zleceniobiorca uległ wypadkowi przy pracy na terenie pracodawcy użytkownika, to po sporządzeniu karty wypadku muszę złożyć sprawozdanie do GUS Z-KW? Czy liczyć te osoby, który uległy wypadkom przy pracy ,czyli zewnętrznych pracowników - karty wypadku do ZUS IWA? Do tej pory podaję tylko liczbę pracowników zatrudnionych w mojej firmie, a nie w firmach zewnętrznych - czy to jest poprawne?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone