Sklep
Właściwości fizykochemiczne substancji niebezpiecznych, ich skład i ilość mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie i życie ludzi, zwierząt oraz stan środowiska naturalnego. Z uwagi na skutki oddziaływania związków chemicznych na otoczenie istotne jest likwidowanie zagrożeń z nimi związanych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego określiło, że należy „związywać lub neutralizować substancje niebezpieczne” poprzez m.in. sorbenty. Stosowanie sorbentów to najskuteczniejsza metoda utylizacji substancji niebezpiecznych.
W wielu zakładach pracy pracodawcy zdecydowali się poddawać swoich pracowników testom antygenowym na COVID-19. W związku z tą praktyką rodzi się pytanie o podstawę prawną takich działań, na którą może powołać się pracodawca nakazując pracownikom wykonanie udostępnionego przez firmę testu antygenowego (na Covid-19). Oczywiście zalecenie wykonania testu ma na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa pojawienia się ogniska choroby w zakładzie. Jednak czy takie działania organizacyjne można traktować, jako środek ochrony zbiorowej ograniczające możliwość pojawienia się choroby w zakładzie?
Sebastian Kryczka
Coraz więcej zakładów pracy wraca do pracy stacjonarnej i stara się funkcjonować tak, jak sprzed czasów epidemii. Jednak w związku z tym zaczynają pojawiać się pytania o sposób organizacji codziennej pracy. Jak, zachowując odpowiedni reżim sanitarny, powróci do, w miarę normalnego, funkcjonowania firmy w czasie panującej wciąż epidemii? Jak organizować spotkania? Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak organizować spotkania i pomogą w funkcjonowaniu firmy.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy wytyczne podane na stronach rządowych to tylko zalecenia czy nakazy wynikające z przepisów?
Jak zatem należy organizować w obecnej sytuacji pandemicznej spotkania firmowe?
Co należy zapewnić uczestnikom spotkań biznesowych?
Główny Inspektor Pracy wydał 6 maja br. zalecenia dla pracodawców, których zastosowanie pozwoli zakładom pracy (obecnie prowadzących działalność głównie na zasadzie pracy zdalnej) na powrót do funkcjonowania jak w stanie sprzed epidemii. To pracodawcy jednak – ostatecznie – będą odpowiedzialni za przygotowanie i przyjęcie konkretnych procedur, zapewniających pracownikom optymalne warunki pracy w warunkach zagrożenia stanu zdrowia. Zobacz, jak możesz i powinieneś zorganizować pracę w warunkach pandemii.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Liczba pracowników po 60-tym roku życia będzie się zwiększać z roku na rok z uwagi na wydłużenie wieku emerytalnego. Prognozy GUS wskazują, że w 2020 roku odsetek osób pracujących po 60. roku życia ma osiągnąć 22,4%. Natomiast jeszcze inna statystyka GUS-u pokazuje, że liczba osób w wieku 50–59 lat narażonych na ryzyko poślizgnięcia, potknięcia się i upadku na tym samym poziomie jest szacowana w Polsce na ok. 20 tys.
Środki ochrony zbiorowej to środki przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym i pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy, będące rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w pomieszczeniach pracy, maszynach i innych urządzeniach.
Lesław Zieliński
Czy w biurze wentylację i klimatyzację można uznać za środek ochrony zbiorowej?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracę w warunkach dwukrotnego przekroczenia NDS pyłów drewna twardego, po zastosowaniu półmaski FS 21 FFP2-D lub FS 21 V FFP2 -D można uznać za pracę w warunkach bezpiecznych?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone