Sklep
Zakaz wnoszenia na teren zakładów pracy napojów alkoholowych, podobnie jak zakaz ich spożywania w miejscu i czasie pracy ma charakter powszechnie obowiązujący. Ewentualne odstępstwa w tym zakresie, powinny być absolutnym wyjątkiem i dotyczyć wyłącznie inicjatyw podejmowanych za wiedzą i zgodą pracodawcy. Przykładem może być spotkanie wigilijne lub noworoczne z pracownikami.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Świadczenie przez pracownika pracy w stanie nietrzeźwości z reguły jest bezprawne i zawinione, a więc powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I PK 247/14.
Zdarza się, że w miejscu pracy dochodzi do zdarzenia, które wywołuje śmierć lub uszczerbek na zdrowiu pracownika, który wykonywał pracę w stanie nietrzeźwości, a dodatkowo stanowisko pracy nie spełniało wymogów bhp. Powstaje w związku z tym pytanie, czy pracownik lub w razie jego śmierci rodzina ma prawo do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy. Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego na ten temat.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Problem w praktyce stanowi kwestia prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy w razie pozostawania w czasie zdarzenia pod wpływem alkoholu w czasie pracy, i to zarówno dla pracownika, jak i w razie jego śmierci dla jego bliskich. Stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone