Sklep
Pracownik podczas pełnienia obowiązków służbowych miał wypadek w pracy – skręcił staw skokowy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy. Poszkodowany nie przebywał jednak na zwolnieniu. Czy wobec tego może i ma prawo po zakończonym leczeniu ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS oraz z PZU?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Renta rodzinna z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje uprawnionym członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jeżeli pracujący nie pozostawał w stosunku pracy i doznał obrażeń w pracy skutkujących śmiercią, wdowie po nim nie przysługuje prawo do renty rodzinnej, ponieważ jego śmierć jej nie nastąpiła wskutek wypadku przy pracy – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.
Aneta Mościcka
Ponad 5 mld złotych rocznie wynoszą koszty wypłaconych świadczeń z funduszu wypadkowego w Polsce. Z roku na rok wydatki na te świadczenia rosną. Pracodawca ponosi jedynie 8% kosztu danego wypadku przy pracy, około 12% płaci pracownik lub jego rodzina. To my społeczeństwo pokrywamy największą część kosztów wypadków przy pracy. Szacuje się, że jest to aż 80%. Ile kosztują nas wypadki przy pracy?
Sam fakt, że w chwili wypadku pracownik znajdował się w stanie nietrzeźwości, nie daje podstaw do stwierdzenia, że doszło do zerwania związku z pracą. Pracownikowi przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, nawet gdy wykonywał obowiązki pracownicze w stanie nietrzeźwości. Chyba, że będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z18 grudnia 2013 r., sygn. akt III AUa 771/13.
Nieprawidłowo przeprowadzone szkolenie bhp, jak i brak zaświadczenia lekarskiego o dopuszczeniu pracownika do pracy nie może obciążać pracownika. Brak szkolenia bhp i stosownego badania lekarskiego nie niweczy stosunku pracy, jeżeli osoba faktycznie wykonywała pracę tak jak pracownik – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aneta Mościcka - dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Utwierdzenie przez ZUS ubezpieczonego w błędnym przeświadczeniu o niezaleganiu z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne spowodowało, że nie dochował on ustawowego terminu do zapłacenia dłużnejkwoty, czego konsekwencjąbyło przedawnienie prawa do jednorazowego odszkodowania.To nadużycie prawa ze strony ZUS – orzekł Sąd Najwyższy.
Dla uznania, że śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek choroby zawodowej, wystarczy ustalenie, że stwierdzona choroba zawodowa stanowiła jedną z przyczyn jego zgonu – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy
Zdarza się, że pracodawcy zwlekają z pisemnym potwierdzeniem warunków pracy albo w ogóle nie chcą podpisać pisemnej umowy pomimo tego, że pracownik wykonuje obowiązki mające wszystkie cechy stosunku pracy. W związku z tym wielu pracowników ma wątpliwości, czy mają prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, jeżeli nastąpił on w okresie, gdy nie dysponowali umową o pracę na piśmie.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Problem w praktyce stanowi kwestia prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy w razie pozostawania w czasie zdarzenia pod wpływem alkoholu w czasie pracy, i to zarówno dla pracownika, jak i w razie jego śmierci dla jego bliskich. Stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone