Sklep
Zespół powypadkowy, którego zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie postępowania dowodowego, ale również sporządzenie dokumentacji jest ograniczony 14-dniowym terminem liczonym od dnia zawiadomienia o wypadku. Jak wiadomo kluczowe informacje mogą pochodzić od świadków, którzy potrafią być bardziej obiektywni od samego poszkodowanego. Co w sytuacji gdy świadek wypadku przebywa na urlopie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca powinien uznać zdarzenie za wypadek przy pracy jeżeli nie było świadków wypadku?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jednym z dokumentów stanowiącym część dokumentacji powypadkowej jest pisemna relacja świadka wypadku, czyli spisane informacje na temat wypadku przekazane przez jego naocznego świadka. Zaznaczmy, że obowiązkiem zespołu powypadkowego jest zabranie wszystkich możliwych informacji w postępowaniu powypadkowym mogących mieć wpływ na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, a co za tym idzie na jego kwalifikację. Taki dokument - informacje pozyskane od świadka wypadku – powinien zostać dołączony do protokołu powypadkowego. Niestety jego wzór, ani treść nie są określone przez przepisy. Mając to na uwadze, aby ułatwić pracę zespołu powypadkowego, nasz ekspert opracował przykładowy dokument informacji świadka wypadku, gotowy do wypełnienia. Korzystając z tego wzoru oszczędzasz swój czas.
Mam przyznany wypadek przy pracy ale brak naocznych świadków wypadku przy pracy. Czy wpłynie to na jednorazowe odszkodowanie z ZUS? Czy gdyby znaleźli się przypadkiem znajomi, którzy mnie widzieli, a ja ich nie widziałem w czasie wypadku, to mogę z opóźnieniem podać ich jako świadków wypadku przy pracy?
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone