Sklep
Czy w wewnątrzzakładowym dokumencie – zarządzeniu w sprawie zgłaszania, ustalania okoliczności i przyczyn wypadków – pracodawca może zawrzeć, że podczas pracy zdalnej wypadek może zgłosić domownik i może być świadkiem zdarzenia?
Trwa postępowanie wyjaśniające przyczyny i okoliczności wypadku w pracy. Jest sezon urlopowy. Jeden ze świadków jest na urlopie wypoczynkowym. Zespół powypadkowy postanowił wysłuchać świadka po powrocie z urlopu wypoczynkowego. Niestety kiedy świadek wypadku wraca z urlopu, na urlop udaje się jeden z członków zespołu powypadkowego. Czy w takim przypadku można jednoosobowo wysłuchać świadka bez udziału drugiego członka zespołu? Czy lepiej poczekać na powrót członka zespołu, tak aby w pełnym składzie wysłuchać świadka? Oczywiście wydłuży to postępowanie po wypadkowe – co zostanie to wyjaśnione w treści protokołu.
W razie wypadku przy pracy pracodawca musi:
podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie,
zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
zadbać o ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku
zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Skład zespołu powypadkowego został określony w rozporządzeniu w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków.
Halina Góralska
Obowiązkiem zespołu powypadkowego jest zebranie informacji dotyczących wypadku od świadków wypadku. Problem w tym, że przepisy powypadkowe nie definiują pojęcia świadka - tym samym zespół powypadkowy może mieć uzasadnione wątpliwości i problemy z prawidłowym wypełnieniem obowiązków w zakresie zebrania informacji. Sprawa jest o tyle istotna, że w przypadku zdarzeń kwalifikowanych jako wypadki ciężkie, zbiorowe lub śmiertelne postępowanie powypadkowe będzie weryfikowane przez inspektora pracy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W trakcie postępowania powypadkowego często sporządzany jest m.in protokół z wysłuchania świadka wypadku. W takim protokole, do celów dowodowych i na wypadek dalszego postępowania mogą zostać zamieszczone dane świadka w postaci adresu zamieszkania/korespondencyjnego. Czy należy w egzemplarzu dokumentacji dla osoby poszkodowanej wykreślić adres świadka? Czy generalnie można poszkodowanemu udostępniać dane adresowe świadków zeznających w trakcie postępowania powypadkowego? Oto kilka wskazówek, które ułatwią zespołowi powypadkowemu sporządzenie dokumentacji powypadkowej i wywiązanie się w prawidłowy, zgodny z przepisami, sposób z procedury powypadkowej.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacjom zawartych w tym tekście:
w prawidłowy sposób skompletujesz dokumentację powypadkową;
wywiążesz się z procedury powypadkowej w zakresie zapoznawania poszkodowanego z ustaleniami zespołu powypadkowego;
nie naruszysz przepisów RODO i unikniesz kary.
Wystąpienie wypadku w drodze do pracy lub z pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, w wyniku którego zdarzenie zostanie uznane za wypadek „w drodze” lub nie. Cennych informacji mogą dostarczyć świadkowie wypadku, którzy składają w tej sprawie oświadczenie. Wiąże się to jednak z przetwarzaniem ich danych osobowych, – jednak w ograniczonym zakresie.
Czy pracodawca powinien uznać zdarzenie za wypadek przy pracy jeżeli nie było świadków wypadku?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeżeli nie ma bezpośrednich świadków wypadku w drodze do pracy, to czy należy zebrać informacje od tzw. pośrednich świadków wypadku i dołączyć do dokumentacji powypadkowej?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone