Sklep
W zakładzie produkcyjnym na hali produkcyjnej dostępne są szatnie z zapleczem sanitarnym (toalety, prysznice) oraz dodatkowo toalety. Czy pracodawca na czas pracy, wyłączając przerwy, może zamknąć dostęp do szatni z uwagi na przesiadywania tam pracowników?
Czy drzwi do szatni i toalet pracowniczych muszą być wyposażone w samozamykacze? Jakim szczegółowym przepisom podlegają takie drzwi?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zorganizowanie miejsca do przechowywania odzieży pracowników nie jest proste. Czasami nie wystarczy wieszak stojący na ubranie. Niekiedy konieczne jest zorganizowanie szatni, szczególnie gdy pracownicy zobowiązani są do stosowania w czasie pracy odzieży ochronnej lub roboczej. W takich przypadkach rodzą się pytania, jakie wymagania muszą spełniać szatnie na ubrania pracowników? Jakie szafki zapewnić w przypadku używania przez pracownika substancji: żrących, rakotwórczych? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Wam w prawidłowy sposób zorganizować szatnie dla pracowników.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Wam:
Czy dopuszczalne jest organizowanie za ścianą sąsiadującą ze stacją transformatorową 15kV (wnętrzowej) szatni dla pracowników w obiekcie już istniejącym?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Inspektor Ochrony PPOŻ
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Problem zapewnienia pracownikom szatni i właściwych w nich warunków dotyka wile zakładów. Rodzą się pytania o wyposażenie szatni, o jej organizację? Oczywiście należy, o tym pomyśleć wcześniej, zanim podczas kontroli, np. Inspekcji Sanitarnej, czy PIP, inspektor zwróci uwagę na nieprawidłowości. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zgodnie z przepisami zorganizujesz szatnie dla pracowników lub zweryfikujesz warunki w już funkcjonujących pomieszczeniach tego typu.
Dzięki i informacjom zawartym w tym artykule:
Czy jeżeli na magazynie w szatni jest za mało szafek, lub szatnia jest za mała, to istnieje możliwość zainstalowania w magazynie na stanowiskach brygadzistów (stanowiskach a nie pomieszczeniach) uchwytów na ubrania?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przepisy nakładają na niektórych pracodawców obowiązek stworzenia w zakładzie pracy szatni. Jednak to, jakiego rodzaju będzie to szatnia i jakie musi spełniać wymogi, zależy między innymi od charakteru pracy, jaką wykonują pracownicy, jak też od jej umiejscowienia w firmie. Zatem jak, gdzie i w jakim przypadku zorganizować szatnię? Oto kilka wskazówek właściwego jej zorganizowania.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Z tego tekstu dowiesz się
Czy w szatniach mogą być stosowane krzesła zamiast ławek?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone