Sklep
Czy dokumentacja ze szkoleń bhp w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń może być to jeden dokument, np. elektroniczny. A może dokumenty te mogą być prowadzone odrębnie w formie elektronicznej?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wkrótce czekają nas zmiany w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp. Jedna z nich odnosi się do pojęcia jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp w postaci osoby fizycznej. Wśród czytelników zrodziło się zatem pytanie, czy posiadając wpis w działalności gospodarczej: PKD 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, będzie można po zmianach dalej organizować szkolenia z zakresu bhp będą osobą fizyczną?
Jeżeli pracownik operator maszyn obsługuje linię technologiczną składająca się z kilku urządzeń (takich jak np.: rozwijarka, prostownica, zgrzewarka, rol-otok), czy na karcie szkolenia wstępnego BHP w punkcie 4 należy wyróżnić wszystkie takie urządzeń i na każdym z nich przeprowadzić osobno instruktaż stanowiskowy, czy może należy sporządzić osobną kartę do szkoleń na poszczególnych urządzeniach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracownik, który pracuje u nas na umowę zlecenie i odbył szkolenie wstępne ogólne i instruktaż stanowiskowy w zakresie BHP, po zatrudnieniu na umowę o pracę podlega ponownemu szkoleniu wstępnemu ogólnemu? I jeśli odbył szkolenie okresowe w zakresie BHP dla tej samej grupy pracowników przed nawiązaniem stosunku pracy, a szkolenie było zorganizowane przez naszą firmę, czy ono jest nadal ważne?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Podpierając się rozporządzeniem w sprawie szkoleń w dziedzinie bhp próbuje ustalić w jakich czasookresach należy szkolić pracowników centrum rehabilitacyjnego - czy wszystkie stanowiska należy traktować jako służbę zdrowia i szkolić według programu dla stanowisk administracyjno-biurowych co 6 lat? Czy zrobić indywidualną podziałkę np. pielęgniarkę/salową/sanitariusza/pracownika gospodarczego/konserwatora/asystenta fizjoterapii i traktować jako stanowisko robotnicze ze szkoleniem co 3 lata? Natomiast dyrektorów i kierowników oddziałów potraktować jako pracowników na stanowiskach kierowniczych i szkolić co 5 lat? Pozostałą zaś kadrę pracującą w biurach jako stanowiska administracyjno-biurowe (szkolenie co 6 lat)? Ponadto czy lekarz podlega pod program szkolenia dla stanowisk robotniczych czy administracyjno-biurowych? A także, czy osoba, która ma podwójne stanowisko pracy np. sekretarka medyczna /mł. asystent fizjoterapii powinna być poddana dwóm szkoleniom?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone