Sklep
Działalność szkoleniowa w codziennym zarządzaniu bezpieczeństwem ma duże znaczenie. Nawet tak oczywiste szkolenia jak szkolenia wstępne BHP nie mogą być rutynowym zabiegiem, wykonywanym w celu zrealizowania wymogu prawnego. Bardzo często, chociaż nie zawsze, szkolenie wstępne jest pierwszą sytuacją kiedy pracownik ma styczność z obszarem BHP w organizacji. Tym razem omówimy sobie zagadnienia związane ze szkoleniem stanowiskowym. Kto może prowadzić szkolenia stanowiskowe? Czy szkolenie stanowiskowe pracownik przechodzi tylko raz w momencie zatrudnienia? Czy program szczegółowy szkolenia należy aktualizować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.
Kamil Szyszkiewicz
Czy instruktaż wstępny stanowiskowy dla stanowisk robotniczych może być rozłożony w czasie na kilka dni (np. 4 dni po 2 godziny)? Czy instruktaż wstępny stanowiskowy, który rozkładany jest na dwa dni, może być przeprowadzany i podpisywany przez dwóch kierowników/mistrzów/brygadzistów?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Kierowcy samochodów ciężarowych, najczęściej zaliczany jest do grupy pracowników na stanowiskach robotniczych lub innych, w pracy których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Szczególnie jeżeli są to kierowcy przewożących towary niebezpieczne. Dlatego też osoba zatrudniana na takim stanowisku pracy powinna, przed przystąpieniem do pracy, odbyć instruktaż stanowiskowy. Aby ułatwić Wam przygotowanie i przeprowadzenie takiego szkolenia ekspert Portalu BHP przygotował przykładowy program instruktażu stanowiskowego dla kierowcy samochodu ciężarowego przewożącego towary niebezpieczne. W oparciu o przygotowany materiał możecie przygotować szkolenie dla pracownika zatrudnionego na podobnym stanowisku w Waszej firmie.
Każdy pracownika na stanowisku robotniczym powinien odbyć szkolenie wstępne stanowiskowe, tzw. instruktaż stanowiskowy, również pracownika zatrudniany w warsztacie samochodowym na stanowisku blacharza. Szkolenie to powinno być przeprowadzone na podstawie program instruktażu stanowiskowego bhp opracowanego ma potrzeby konkretnego zakładu. Jednak jego przygotowanie może przysporzyć trudności. Mając to na uwadze ekspert portalu bhp opracował przykładowy program szkolenia wstępnego stanowiskowego dla pracowników zatrudnionych na stanowisku blacharza samochodowego. Materiał ten możecie wykorzystać opracowująca własny program takiego szkolenie lub też dostosować przygotowany program do potrzeb i warunków panujących w Waszym zakładzie. Dzięki temu zaoszczędzicie czas i będziecie mieć pewność, że uwzględniliście wszystkie niezbędne zagadnienia w Waszym programie szkolenia bhp.
Praca cukiernika to nie tylko produkcja typowych wyrobów cukierniczych. Praca w cukierni to też m.in. wykonywanie czynności związanych z transportem, magazynowaniem, obsługą różnego rodzaju maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy produkcji wyrobów cukierniczych. Pracownik narażony jest na wiele czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych występujących przy wykonywaniu tego zawodu. Dlatego właśnie tak istotne jest właściwe przeszkolenie stanowiskowe pracownika. Szczególnie ważne jest uświadomienie mu zagrożeń, jakie mogą wystąpić w jego pracy. Mając to na uwadze ekspert Portalu BHP przygotował prezentację, która pomoże Wam w przekazaniu wiedzy o zagrożeniach na stanowisku pracy cukiernika.
Kto może podpisać i przeprowadzić dokumentację szkolenia wstępnego - instruktaż stanowiskowy dla kierownika? Czy może być to Specjalista ds. BHP?
Tomasz Zwolak
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone