Sklep
Zarówno w publicznych, jak i niepublicznych szkołach i placówkach mogą mieć miejsce wypadki. W ich wyniku osobą poszkodowaną może być pracownik szkoły lub placówki, ale także osoby pozostające pod jej opieką. W przypadku osób pozostających pod opieką, postępowanie powypadkowe prowadzone jest w pierwszej kolejności na podstawie przepisów szczególnych. Inaczej niż w przypadku pracowników przedstawia się również kwestia zawiadomienia o wypadku instytucji zewnętrznych. Sprawdź, kogo trzeba zawiadomić.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz ochrony jego przestrzegania
Uczeń musi dojechać na praktyki zawodowe do miejscowości znacznie oddalonych od szkoły (od kilkudziesięciu do kilkuset km). Kto odpowiada za bezpieczeństwo uczniów (niepełnoletnich) podczas podróży (pociągiem, autobusem). Czy wymagane są ze strony szkoły jakieś dodatkowe dokumenty związane z wysłaniem ucznia na praktykę? Czy rodzic (opiekun prawny) ma obowiązek sprawowania opieki w czasie podróży?
Tomasz Zwolak
Na terenie zakładu pracy (pow. 100 osób) miał miejsce wypadek (lekki) ucznia podczas odbywania praktyk. Jak wygląda w takim przypadku postępowanie powypadkowe poszkodowanego ucznia? Kto zbiera informacje i sporządza protokół powypadkowy (czy jest w tym przypadku konkretny wzór protokołu powypadkowego) ? Kto zatwierdza protokół powypadkowy? Jakie są dalsze kroki po zakończeniu postępowania powypadkowego (przekazanie dokumentacji powypadkowej do ZUS, PZU, itd.)?
W zakładzie produkcyjnym wypadkowi uległ uczeń Technikum przebywający na praktycznej nauce zawodu (w zakładzie raz w tygodniu). Jaka jest procedura postępowania w takiej sytuacji. Kto i jakie dokumenty sporządza?
Jan Pióro
Ruszyła XIII edycja ogólnopolskiego konkursu wiedzy zakresu bhp, adresowanego do pracowników młodocianych zatrudnionych w celu nauki zawodu i uczniów odbywających praktyki w zakładach rzemieślniczych.
Chciałem zapytać o sporządzenie dokumentacji powypadkowej dla ucznia -jest to osoba niepełnoletnia i nie ma dowodu osobistego (co jest wymagane w protokole ustalenia okoliczności powstania wypadku), uczeń jest zatrudniony i są odprowadzane wszystkie składki. Jakie trzeba sporządzić dokumenty, czy takie jak u każdego innego pracownika, czy trzeba coś więcej, czym zastąpić serię i numer dowodu osobistego?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy uczeń szkoły zawodowej, który uczy się zawodu u pracodawcy (pracuje w sklepie) musi po roku pracy przejść szkolenie okresowe? Czy przez okres dwóch lat (tyle trwa nauka zawodu) wystarczy szkolenie wstępne, które odbył w pierwszych dniach pracy (nauki zawodu)?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone