Sklep
Obowiązkiem nakładanym, przez przepisy ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze techniczny, na eksploatujących urządzenia techniczne jest zawiadamianie właściwej jednostki UDT o każdym niebezpiecznym uszkodzeniu urządzenia podczas jego eksploatacji. Brak takiego zawiadomienia i niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary grzywny na podmiot eksploatujący dane urządzenie. Jednak sporządzenie dokumentu takiego zawiadomienia może przysporzyć trudności. Mając to na uwadze eksperci Portalu BHP przygotowali, gotowy do wykorzystania, wzór dokumentu zawiadomienia właściwej jednostki UDT o niebezpiecznym uszkodzeniu urządzenia.
Mam pytanie dotyczące interpretacji przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 912 z 1999r). Jakie kwalifikacje powinien mieć kierujący zespołem? Przepis (2) określa w § 2 pkt 19:kierującym zespołem pracowników - należy przez to rozumieć wyznaczonego przez poleceniodawcę pracownika posiadającego ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji. Z powyższego zapisu wynika, że kierujący zespołem pracowników powinien posiadać kwalifikacje kategorii E. Z kolei z zapisu przepisu (1) wynika, że kwalifikacje D, są wymagane dla pracowników kierujących czynnościami osób wykonujących prace eksploatacyjne (E). Moim zdaniem zachodzi tu kolizja prawna w obu zapisach. Kierujący zespołem i jednocześnie fizycznie wykonujący prace przy urządzeniach energetycznych, powinien posiadać uprawnienia kategorii E (wykonywanie robót) i D (kierowanie zespołem). Czy w świetle podanych zapisów, faktycznie dla kierującego zespołem wystarczy zaświadczenie kategorii E?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Mam pytanie dotyczące interpretacji przepisów zawartych wRozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późniejszymi zmianami). Czy w przypadku urządzeń i instalacji, wymienionych w grupie 2 pkt 5-9 (przepis nr1), wymagane jest posiadanie dodatkowych kwalifikacji energetycznych do napraw, konserwacji, prac kontrolno-pomiarowyc: a) niezależnie od wielkości mocy zainstalowanych urządzeń i instalacji? czy też tylko w przypadku b) urządzeń i instalacji przekraczających podane tam moce?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone