Sklep
Od 6 lutego 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające rodzaje urządzeń technicznych lub urządzeń mogących stwarzać, inne niż określone ustawy o dozorze technicznym, zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska, podlegające dozorowi technicznemu w elektrowni jądrowej.
Podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w dniu 19 lutego poruszono tematykę przestrzegania wymogów dopuszczania do użytkowania maszyn i urządzeń technicznych oraz systemu potwierdzania kwalifikacji pracowników użytkujących takie maszyny i urządzenia. W planach kontrolnych 6 okręgowych inspektoratów pracy ujęte jest w szczególności badanie posiadanych przez pracowników wymaganych kwalifikacji oraz prawidłowego dopuszczania wózków jezdniowych do użytkowania.
Czym skutkuje zakup kuchenki mikrofalowej do pomieszczenia socjalnego pracowników w zakładzie pracy w kontekście bhp?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Wózek jezdniowy spalinowy (na butlę z gazem) wyprodukowany około 1999 r. w 2011 r. został przyjęty do firmy na stan i posiada DTR oraz badania UDT. Obecnie po kontroli inspektor zwrócił uwagę na brak dokumentacji świadczącej o spełnieniu przez wózek wymagań bhp. Czy chodzi w tym przypadku o ocenę ryzyka technicznego maszyn? Czy wózek ma posiadać wypełniony dokument ze spełnianie wymagań dyrektywy maszynowej? Czy jest jakiś wzór tego dokumentu? Czy jeżeli UDT zrobił badania i wszystko jest w porządku, to co jeszcze musi posiadać taki wózek?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W zakładzie pracy zakupiono suwnice bramową posiadającą kabinę. Zamontowano również pilot do zdalnego sterowania. Czy pracownik posiadający uprawnienia na suwnice w stopniu III S może obsługiwać suwnice z poziomu roboczego łącznie z systemem bezprzewodowym? Zdaję sobie bowiem sprawę że obecnie występują 2 stopnie uprawnień - II S i I S.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy jest różnica pomiędzy maszyną a urządzeniem w świetle bhp? Czy pompa zasilana elektrycznie jest maszyną, czy urządzeniem. Jakie maszyny (urządzenia) powinny być wyposażone w tzw. wyłącznik bezpieczeństwa?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy załadunek do wózków (prędkość podnoszenia wózka wynosi 8,7 m/min) podlega przepisom UDT?
Czy istnieje polski dokument nakazujący dokonywanie corocznych przeglądów ręcznych narzędzi elektrycznych i innych urządzeń np. czajników elektrycznych?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone