Sklep
Od 1 listopada 2021 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nie dotkną one bezpośrednio pracodawców. Nie wpłyną również na procedurę postępowania powypadkowego w zakładach pracy. Zobacz zatem czego dotyczą.
Pracownikowi w czasie podnoszenie ciężaru powstała prawdopodobnie wewnętrzna przepuklina, którą pracownik odczuł jako ból w pachwinie, początkowo sądząc, że to ból mięśniowy. Po badaniach lekarz stwierdził przepuklinę wewnętrzną. Czy powstanie przepukliny to uraz w rozumieniu ustawy wypadkowej?
Mariusz Foremniak Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu BHP i prawa pracy
Art. 34 ustawy wypadkowej umożliwia zastosowanie sankcji wobec płatnika tylko w wypadku, gdy płatnik poda dane nieprawdziwe. Należy odróżnić dane nieprawidłowe od danych nieprawdziwych. Podanie przez płatnika składek błędnych danych dotyczących rodzaju działalności jest podaniem „nieprawidłowych danych” (art. 31 ust. 6 pkt 2), a nie „nieprawdziwych danych”, o których mówi art. 34 ust. 1. Konsekwencją nieświadomego błędu popełnionego przez płatnika składek jest wyłącznie dokonanie korekty informacji we własnym zakresie lub dokonanie jej z urzędu przez ZUS – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone