Sklep
W konsekwencji wrześniowej powodzi stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. Realnie powódź dotknęła 57 tys. osób, które nadal usuwają jej skutki ze swoich domów czy miejscowości. Warto wiedzieć, jak w tym zakresie wspiera powodzian ustawa, określająca prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi.
Przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi dają pracodawcom możliwość skierowania pracowników do innej pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powozi u tego pracodawcy. Problemem jest to, że kwestia bezpieczeństwa w takim przypadku nie jest właściwie doprecyzowana w przepisach. Warto zatem wiedzieć, jakie jest niezbędne minimum w kwestiach bhp, w sytuacji gdyby pracodawca chciał powierzyć usuwanie skutków powodzi pracownikom.
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Powódź już opanowana, teraz nadszedł czas na usuwanie jej skutków i porządki. Wiele zakładów pracy, wielu pracodawców powódź dotknęła bezpośrednio. Są firmy oferujące obecnie pomoc powodzianom w porządkowaniu terenów popowodziowych. Również pracownicy zgłaszają swoją gotowość do działań porządkowych. Rodzą się jednak pytania. Czy pracodawcy mogą skierować swoich pracowników do usuwania skutków powodzi? I co z kwestiami związanymi z BHP, w takim przypadku? Poznaj odpowiedzi.
Kodeks pracy, w przepisach o czasie pracy, wskazuje na możliwość zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Może to nastąpić w związku z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Z przepisów podstawowego źródła prawa pracy nie wynika jednak możliwość kierowania pracowników do usuwania skutków powodzi. Powyższa kwestia uregulowana jest przepisach ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone