Sklep
Pracownik pracował w wolną sobotę, były to godziny nadliczbowe. Zakład zamówił posiłek w przerwie śniadaniowej w restauracji, który dowieziono do firmy. W czasie spożywania posiłku przez pracownika doszło do złamania zęba, bowiem w posiłku zapewne było coś twardego co spowodowało złamanie zęba. Czy to zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy należy uznać za wypadek przy pracy zdarzenie, którego skutkiem jest skaleczenie ale brak opinii lekarskiej ponieważ nie było konieczności interwencji lekarskiej?
Pracownik w dniu 15.07 zgłosił, że uległ wypadkowi przy pracy. Opis sytuacji: w dniu 02.07 pracownik odczuwał ból kręgosłupa, około godz. 12.00 poczuł silniejszy ból w okolicach prawego barku, promieniujący do karku, jednak pracował do końca zmiany roboczej. 03.07 był dniem wolnym od pracy. W dniu 04.07 ból się nasilił i pracownik udał się na pogotowie – otrzymał tam zastrzyk przeciwbólowy, po którym ból nie ustąpił. Kolejnego dnia ponownie zgłosił się na pogotowie gdzie lekarz wydał skierowanie do szpitala, z którego pracownik nie skorzystał. Pracownik poprosił o urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni, tj. 06.07-10.07. W dniu 13.07 po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu pracownik otrzymał niezdolność do pracy (2 tyg) oraz skierowanie do specjalisty neurologa. W dniu 15.07 zgłosił, że niezdolność jest spowodowana wypadkiem przy pracy. Czy to zdarzenie należy uznać za wypadek przy prac?
Tomasz Zwolak
Pracownik w czasie wykonywania czynności służbowych został uderzony w prawy bok przez maszynę, ze względu na ból jaki odczuwał został przewieziony do szpitala na badania. Lekarz w wypisie jako rozpoznanie napisał "stłuczenie miednicy i biodra po prawej stronie". Pracownik dostał zastrzyk przeciwbólowy i wrócił na stanowisko pracy. Nazajutrz zgłosił się do pracy nie zgłaszając żadnych dolegliwości. Czy zdarzenie to uznać za wypadek przy pracy?
Czasowy i miejscowy związek wypadku z pracą oznacza, że pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu w miejscu i czasie, kiedy pozostawał w sferze interesów pracodawcy orzekł Sąd Najwyższy 27 maja 2014 r. sygn. akt I PK 275/13.
Agnieszka Świeboda
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone