Sklep
Czy pracodawca musi wyposażyć pracownika zdalnego w krzesło obrotowe, mając na uwadze nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej wprowadzane do Kodeksu pracy? Czy należy poprzestać na oświadczeniu pracownika, że posiada warunki lokalowe i techniczne spełniające wymogi BHP? Co w przypadku, jeśli pracownik oświadcza, że nie posiada krzesła obrotowego, czy należy mu dostarczyć jego krzesło z zakładu pracy, czy nie można wobec tego udzielić zgody na pracę zdalną?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy na podstawie przepisów Kodeksu pracy dotyczących pracy zdalnej, które będą obowiązywać od 7 kwietnia 2023 r. pracodawca, który wyrazić zgodę na pracę zdalną będzie musiał zapewniać pracownikowi sprzęt do pracy zdalnej? Mam na myśli komputer, laptop monitor, klawiaturę i myszkę na potrzeby wykonywania pracy zdalnej?
Zgodnie z art. 6719 § 1 Kodeksu pracy wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe, jeżeli pracownik ma warunki: techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Jednak posiadanie warunków musi zostać potwierdzone przez pracownika poprzez złożenie oświadczenia, w postaci papierowej lub elektronicznej. Natomiast art. 6731 § 7 Kodeksu pracy mówi, że dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest uzależnione od złożenia przez pracownika oświadczenia, w postaci papierowej lub elektronicznej, zawierającego potwierdzenie, że na stanowisku pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy. Ekspert Portalu BHP przygotował wzór oświadczenia zawierający zapisy dotyczące zarówno warunków technicznych i lokalowych, jak i odnoszące się warunków bhp na stanowiskach pracy zdalnej. Możesz je pobrać i dostosować do potrzeb firmy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone