Sklep
Czy kobiety mogą operować wózkiem elektrycznym nożycowym, tzw. paleciakiem, prowadzonym za pomocą siły mięśni, z możliwością unoszenia za pomocą silnika elektrycznego (nie można wtedy nim jeździć) – sam wózek waży 200 kg?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Proszę o wyjaśnienie rozbieżności między normą transportową dla jednego pracownika (450 kg), a dopuszczalnym obciążeniem wózka paletowego np.1000 kg?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracownik w miejscu pracy może kierować (obsługiwać) wózek platformowy akumulatorowy z przyczepką (np. FM Leżajsk WAN 13-0202) na podstawie prawa jazdy kat. „B”? Czy niezależnie od tego, czy pracownik posiada prawo jazdy kat. „B”, czy nie, to jednak musi mieć szkolenie operatora wózków jezdniowych?
W zakładzie pracy kobiety manewrują wózkiem, który ma 6 kółek i waży około 200 kg. Zgodnie z przepisami kobieta może przepychać wózek, który ma 80 kg, ale odnosi się to do przewożenia wózków 2,3,4- kołowych. Pracownicy nigdy nie skarżyli się, że wózek jest zbyt ciężki do manewrowania. Na wózku leży paleta euro i na palecie jest spakowany produkt gotowy. Czy pracodawca ma szanse na to by zostawić ten proces taki jaki jest?
Czy wózek tzw. paleciak z napędem elektrycznym o wysokości podnoszenia 2,1 m i udźwigiem 1000 kg musi mieć dopuszczenie do pracy wydane przez UDT?
Kto może przeprowadzić szkolenie z obsługi wózka paletowego z napędem silnikowym (wysokość podnoszenia ułatwia wyłącznie transport towaru, czyli wynosi około 20cm), na podstawie którego wydać można pracownikowi zezwolenie imienne do obsługi wózka, ważne na terenie zakładu pracy? Czy takie szkolenie może przeprowadzić Starszy Inspektor ds. BHP z uprawnieniami pedagogicznymi?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone