Sklep
Zdarza się, że pracownik w trakcie pracy ma zawał lub udar mózgu. Trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe i określić czy zdarzenie to będzie wypadkiem przy pracy. W takim przypadku największą trudność sprawia wskazanie przyczyny zewnętrznej wypadku. Poznaj zatem najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii ustalenia przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy, szczególnie przy wystąpieniu schorzenia samoistnego. Dzięki temu dokonasz prawidłowej kwalifikacji wypadku.
Aneta Mościcka
Prawnik, dziennikarz
Jeżeli pracownik przez brak koncentracji/uwagi upadł i stłukł sobie kolano, to można stwierdzić, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik naprawiał (wyciągał) siłownik z maszyny (ładowarka) i miał dźwigniętą łyżkę, która go przygniotła. Pracownik nie powinien zaczynać prac z podniesioną nie zabezpieczona łyżką. Czy można uznać, że jest to wypadek przy pracy z wyłącznej winy pracownika? Pracował sam na tym stanowisku.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone