Sklep
Jeżeli program szkolenia na operatora wózka widłowego uwzględnia tematykę wymiany butli z LPG, to czy na zaświadczeniu (dyskietce) musi być zapisana informacja, że operator wózka jest uprawniony do wymiany butli z LPG?
Kamil Szyszkiewicz
Czy pracownik pracujący w gastronomi, np. kucharz, powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do wymiany butli gazowych 11 kg?Czy musi mieć uprawnienia do eksploatacji gr. 3, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Czy może wystarczy szkolenie bhp (instruktaż stanowiskowy) uwzględniające taka tematykę?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli w DTR wózka widłowego nie mamy informacji dotyczącej klucza do wymiany butli gazowej to, czy do jej wymiany należy obligatoryjnie używać klucza nieiskrzącego, czy wystarczy zwykły klucz?
W jaki sposób albo na podstawie jakich przepisów (bo chyba nie ma regulacji w tym zakresie) zgodnie z prawem wykonywać transport wewnątrzzakładowy gazów technicznych (gazy spawalnicze: tlen, acetylen, mieszanka argonu z dwutlenkiem węgla, propan-butan) w ilościach niewymagających od kierowców pojazdów czy operatorów wózków widłowych uprawnień ADR (czyli w ograniczonej ilości tzn. kilka butli na jeden ładunek? Czy można przewozić gazy techniczne samochodami dostawczymi w pozycji leżącej? Jeśli tak to jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa? Czy można przewozić gazy techniczne wózkiem widłowym np. w koszu do transportu gazów w pozycji pionowej? Czy istnieją jakieś inne bezpieczne, a dopuszczalne rozwiązania? Dodam, że chodzi o transport na odległość od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów, po drogach wewnątrzzakładowych i publicznych.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracownicy wymieniający butle z gazem propan-butan, propan i z CO2 powinni mieć do tego kwalifikacje, a także jak powinno wyglądać szkolenie pracowników wymieniających takie butle?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na ośrodku wypoczynkowym pracownicy podłączają w domkach butle z gazem. Pracodawca chce przeszkolić swoich pracowników w tym zakresie. Czy behapowiec może wykonać to szkolenie sam, czy powinien dodatkowo wziąć kogoś z branży gazowej? Czy osoba szkoląca powinna posiadać uprawnienia? Nadmienię, że nie chodzi o nadanie uprawnień, a szkolenie dodatkowe związane z wykonywaną pracą. Czy może jednak pracownik musi mieć uprawnienia?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone