Sklep
Uczeń uległ wypadkowi w czasie zajęć w szkole. Podczas badania lekarskiego stwierdzono skręcenie stawu skokowego prawej nogi i jest to wypadek lekki. Czy szkoła ma obowiązek sporządzić protokół powypadkowy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Moją wątpliwość budzi zapis w protokole powypadkowym, w którym w pkt. 2 jest rodzaj wypadku śmiertelny, zbiorowy, ciężki. Czy protokół sporządza się tylko w tych wypadkach, a co w przypadku wypadków lekkich?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Uczeń gimnazjum uległ wypadkowi podczas zajęć. Powołany przez dyrektora szkoły zespół powypadkowy sporządził dokumentację powypadkową oraz sporządził protokół według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Jednak ZUS odesłał wniosek matki o odszkodowane za ww. wypadek i kazał przedstawić protokół, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Czy szkoła w przypadku zaistnienia wypadku ucznia ma sporządzać podwójną dokumentację powypadkową zgodnie z cytowanymi wcześniej aktami prawnymi?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Uczeń uległ wypadkowi poza szkołą. Czy w tej sytuacji należy sporządzić protokół powypadkowy?
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Uczeń -15- latek podczas biegu na 100 metrów na ochotnika w szkole w pewnym momencie stanął z uwagi na ból w miednicy. Po badaniu lekarskim stwierdzono: awulsyjne złamanie kolca biodrowego oraz nadwagę. Lekarz stwierdził też, że to często młodym ludziom się zdarza. Jak zakwalifikować takie zdarzenie wobec braku jakichkolwiek przyczyn zewnętrznych?
Mariusz Foremniak Gł. specjalista ds. BHP
Jak zakwalifikować wypadek ucznia szkoły podstawowej, który ślizgając się na kolanach zawadził o ogranicznik drzwi i rozciął nogę. Lekarz po udzieleniu pierwszej pomocy założył kilka szwów i opatrzył ranę. Czy jest to wypadek ciężki, czy lekki powodujący czasową niezdolność?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone