Sklep
Obecnie w biurach stało się modne tworzenie kolorowych stref odpoczynku z miejscami do gier. Jak ma się to do wypadku przy pracy jeśli w ocenie ryzyka mam charakter pracy biurowej, a wypadek ma zupełnie inny charakter. Pracodawca chce w tych miejscach zamontować drążki do podnoszenia a na ścianie tarcze z rzutkami. Jak zakwalifikować wypadek pracownika w takim pokoju relaksu?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie przepisy stosuje się w razie wypadku przy pracy osoby odbywającej praktykę absolwencką? Kto sporządza dokumentację powypadkową? Jaką dokumentację trzeba sporządzić?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy wypadek jakiemu uległ pracownik wychodząc z pracy ale na terenie zakładu (poślizgnięcie na parkingu) należy kwalifikować jako wypadek przy pracy czy w drodze z pracy?
Halina Góralska
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik w czasie pracy wychodzi do pobliskiego sklepu aby zakupić sobie drugie śniadanie, wchodząc do sklepu potknął się o stopień i doznał urazu ręki. Czy należy uznać takie zdarzenie za wypadek w drodze do pracy czy wypadek w pracy?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Uraz, który nastąpi tylko na skutek nagłego rozwoju (ujawnienia się, pogorszenia) schorzeń samoistnych, wewnętrznych stwierdzanych u poszkodowanego przed wypadkiem, ujawniających się bez zadziałania czynnika zewnętrznego, nie ma znaczenia dla świadczeń ubezpieczeniowych. Taki objaw chorobowy nie jest skutkiem wypadku – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 września 2014 r., sygn. akt II UK 593/13.
Aneta Mościcka
Mandat karny, 2 decyzje i 10 wniosków w wystąpieniu to finał kontroli powypadkowej firmy w Lubuskiem. Cała prawda o stanie bhp w tej firmie wyszła na jaw w postępowaniu kontrolnym, gdy Inspektorzy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze ustalili przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy na terenie budowy zakładu pracy. Przyczyna kontroli tragiczna – śmierć pracownika w wypadku.
Jak wskazują wyniki badań, zrealizowanych na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy - tylko w 2/3 przedsiębiorstw szkolenia z zakresu BHP odbywają się regularnie i co najmniej raz w roku. Zdaniem większości pracujących Polaków informacje zdobyte na tych szkoleniach są użyteczne. Przeczą temu jednak analizy wypadków w miejscach pracy, których przyczyną są najczęściej odstępstwa od zasad BHP.
Na terenie zakładu pracy, teren ogólnodostępny, wydarzył się wypadek klienta. Czy pracownik służby bhp tego zakładu, na terenie którego wydarzył się wypadek ma obowiązek podjąć jakieś czynności i sporządzić dokumentację dotyczącą zdarzenia, jeśli tak na jakiej podstawie prawnej?
Jan Pióro
Jak należy zakwalifikować zdarzenie jeśli pracownik ulegnie wypadkowi (poślizgnięcie na schodach ze złamaniem nogi) w siedzibie zakładu pracy w drodze pomiędzy podpisaniem listy obecności a przejściem do innego pokoju po odbiór skierowania na badania kontrolne? W literaturze spotkałam się z poglądem, że są to czynności niemające bezpośredniego związku z wykonywaniem pracy, ale prawnie i życiowo uzasadnione istotą stosunku pracy więc istnieje związek z pracą. Ponadto pracownik przekroczył bramę zakładu pracy - był na terenie zakładu pracy, podkreślam, że podpisał już listę obecności. Wystąpiła przyczyna zewnętrzna, zdarzenie było nagłe, wystąpił uraz.
Przedstawiciel handlowy miał wypadek w pracy - został potrącony przez samochód osobowy podczas przechodzenia przez pasy. Poszkodowany zwrócił się do Policji o notatkę z tego wydarzenia. Otrzymał ją po dokonaniu opłaty w kasie urzędu miasta. Czy ta opłata ma podstawy prawne?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
17 sierpnia 2011 r. zginął 22-letni mężczyzna pracujący przy budowie domu jednorodzinnego. Przygniotła go ziemia z niezabezpieczonego głębokiego wykopu.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
18 maja 2011 r. zginął kolejny górnik. Nad ranem w Zakładzie Górniczym "Sobieski" w Jaworznie 41-letni górnik przodowy został uderzony w głowę kawałkiem skały. Pierwszej pomocy udzielał górnikowi sanitariusz oddziałowy, później reanimował go pracownik działu bhp. Wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon.
Marcin Papierz Redaktor PortalBHP.pl
Jak postępować z wypadkiem osoby zatrudnionej na umowę cywilno-prawną (pełne ubezpieczenie społeczne)? Czy w przypadku ciężkiego wypadku należy powiadomić PIP, Policję?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone