Sklep
Każdy pracodawca powinien zorganizować sprawnie funkcjonujący system udzielania pierwszej pomocy, która będzie realizowana przez pracowników wyznaczonych. Sezon jesienny i zimowy mogą sprzyjać absencjom chorobowym. Pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy również mają prawo zachorować. Zawczasu warto pomyśleć o zastępstwie takich osób. W żadnym razie nie można sobie pozwolić, aby funkcjonowanie systemu udzielania pierwszej pomocy było w zawieszeniu z powodu choroby pracownika wyznaczonego do tego zadania.
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. System ten musi działać zawsze w sytuacji gdy, w zakładzie pracy praca jest świadczona – przez każdego pracobiorcę, nie tylko przez pracownika – praca, w każdy dzień pracy, na każdej zmianie roboczej. Na sprawność systemu udzielania pierwszej pomocy nie powinien mieć wpływ sezon urlopowy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak wynika z danych GUS, tylko w I. półroczu 2023 r. zgłoszono 28 400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 1,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących z 1,89 do 1,99. W sytuacji zdarzenia wypadkowego, kluczowe znaczenie ma profesjonalne udzielenie pierwszej pomocy, co wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno personelu, jak i sprzętu przez pracodawcę.
Zastanawiasz się, jak w praktyce powinna wyglądać prawidłowa realizacja wymagań dotyczących wyznaczenia osób w zakładzie pracy do udzielania pierwszej pomocy? Jakie szkolenie powinny przejść wyznaczone do tego zadania osoby, ile powinno być tych osób w zakładzie? Jak w ogóle zorganizować system pierwszej pomocy w firmie? Oto kilka wskazówek na ten temat, które pomogą Ci w realizacji tych obowiązków.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Z tego tekstu dowiesz się:
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek wyznaczyć w firmie osoby uprawnione do udzielania I pomocy. Kto może przeprowadzić szkolenia z udzielania I pomocy w firmie? Czy taka osoba powinna posiadać kwalifikacje ratownika medycznego?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zgodnie z przepisami w jednostce macierzystej Firmy -A wyznaczono osoby do udzielania pierwszej pomocy. Natomiast Firma -A w ramach zawartych umów świadczy usługi u klientów zewnętrznych w rożnych zakładach. Kto ma zapewnić osobę do udzielania pierwszej pomocy wobec tych pracowników którzy wykonują pracę w zakładach zewnętrznych? Czy ma to zrobić Firma -A, z osób świadczących te usługi, czy też winien to zrobić klient zewnętrzny, zakład, w którym pracownicy firmy A wykonują pracę?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone