Sklep
Praca na wysokości wiąże się z licznymi niedogodnościami i zagrożeniami – przede wszystkim z tym najpoważniejszym: ryzykiem upadku. Utrata równowagi i runięcie w dół może zakończyć się bowiem poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią pracownika. Wdrażanie odpowiednich zabezpieczeń i środków kontroli ma na celu zniwelowanie ryzyka, a w wersji optymalnej – wykluczenie możliwości upadku. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom znajdującym się wiele metrów nad ziemią jest tu najważniejsze i to nie tylko dlatego, że wymagają tego przepisy. Jednak bezpieczeństwo nie zawsze idzie w parze z wygodą. Czy da się pogodzić jedno z drugim?
Czy można zakotwiczyć pracownika pracującego na dachu do drabiny, która jest zamontowana do ściany wewnątrz budynku i stanowi wyjście na dach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli pracownicy w Twojej firmie wykonują prace na wysokości i używają przy tym zabezpieczającego przed upadkiem sprzętu alpinistycznego, zapewne zastanawiałeś się jakie muszą przejść kursy, szkolenia. Problem ten w dużej mierze dotyczy pracowników branży budowlanej ale nie tylko, również monterów czy instalatorów. Oto kilka wskazówek na temat właściwego przygotowania tej grupy pracowników do pracy.
Janina Wrzak certyfikowany kontroler i trener Petzl
Z tego tekstu dowiesz się:
Jakie kompetencje powinna mieć osoba prowadząca szkolenie dla pracowników wykonujących pacę na wysokości?
Jakie tematy powinny zostać omówione podczas szkolenia pracowników wykonujących pracę na wysokości z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem?
Jak powinna wyglądać część praktyczna szkolenia pracowników wykonujących pracę na wysokości z wykorzystaniem specjalistycznego alpinistycznego?
Praca na wysokości zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych. Ryzyko wypadku przy wykonywaniu tych prac jest bardzo wysokie. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pracownikom wykonującym pracę na rusztowaniach, na dachu czy podnośnikach koszowych lub w ograniczonej wolnej przestrzeni na polskim rynku pojawiły się nowe zestawy do prac na wysokości. Dowiedź się więcej na ich temat.
Czy osoba, która posiada szkolenie alpinistyczne mogłaby przeszkolić innych pracowników z użytkowania sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem wysokości?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone