Sklep
Czy wykonanie telefonu na nr 112 jest równoznaczne z powiadomieniem o ciężkim, śmiertelnym, zbiorowym wypadku przy pracy PIP i prokuratury? Czy przy zgłoszeniu wypadku przy pracy na nr tel. 112 z automatu powiadomione są powyższe służby? Czy też należy je zawiadamiać odrębnie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Epidemia COVID-19 modyfikuje działalność praktycznie każdego pracodawcy. Również Państwowa Inspekcja Pracy zmieniła znacząco tryb funkcjonowania. Obok bezpośrednich kontroli PIP pojawiają się nowe formy kontroli: hybrydowe oraz zdalne. Ta ostatnia forma wydaje się być sprzeczna z postanowieniami ustawy o PIP – ale to w sumie mało istotny szczegół. Skupmy się jednak na bezpośrednich kontroli PIP w dobie koronawirusa.
Państwowa Inspekcja Pracy każdego roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy kontroli, na 2018 rok ma ich w planie 72 tys. Po większości przeprowadzanych kontroli, szczególnie wówczas, jeżeli inspektor stwierdzi nieprawidłowości, należy spodziewać się reakcji inspektora w postaci pokontrolnego środka prawnego. Sprawdź, zatem czego możesz spodziewać się po zakończonej kontroli. Poznaj też moc prawną stosowanych przez inspektorów środków prawnych.
Prawnik, ekspert prawa pracy
Dzięki informacją zawartym w tym tekście:
Od 17 stycznia 2013 r. pracodawca rozpoczynający działalność nie musi już zawiadamiać na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Nie musi również dokonywać takiego zgłoszenia, gdy jedynie rozszerza swoją działalność poprzez wybudowanie nowego działu w zakładzie pracy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
17 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z 9 listopada 2012 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 2).
Od 17 stycznia 2013 r. pracodawca rozpoczynający działalność nie musi już zawiadamiać na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
W jakiej formie powinno się dokonać zgłoszenia wypadku np. ciężkiego, zaistniałego na terenie zakładu górniczego do PIP, prokuratora i OUG? Czy jest wzór takiego zawiadomienia, czy można dokonać tego w formie dowolnej np. telefonicznie?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Oddział firmy zmienił budynek wykonywania działalności to znaczy stary budynek opuścił i przeszedł do nowo wybudowanego nieco dalej, ale adres oddziału nie zmienił się. Czy pomimo tego powinnam przygotować zawiadomienia do PIP i PIS o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa racy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone