Sklep
Jak postępować ze zdarzeniami potencjalnie wypadkowymi?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy należy sporządzić protokół powypadkowy gdy pracownik miał kolizję drogową samochodem służbowy i nie doznał urazu?
Halina Góralska
W firmie zdarzają się czasami wypadki typu skaleczenia czy obtłuczenia (czyli pojawia się uraz) ale nie skutkujące niezdolnością pracownika do wykonywania pracy. Jak należy traktować takie wypadki? Jako wypadki urazowe przy pracy czy jako wypadki bez urazowe czyli tzw. zdarzenia potencjalnie wypadkowe? Co jeżeli po zarejestrowaniu wypadku jako bez urazowego (mała ranka) w ranę wda się zakażenie i pracownik uda się na zwolnienie lekarskie żądając pełnego zasiłku 100%.? Czy można przyjąć takie zgłoszenie od pracownika jako Zdarzenie Potencjalnie Wypadkowe, a potem przekwalifikować je na wypadek przy pracy? Jak należy postępować w takich przypadkach i czy na zgłaszanie wypadków bez urazowych są jakieś specjalne wzory lub procedury postępowania?
Mariusz Foremniak Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy sytuację, kiedy pracownik ulega wypadkowi, ale lekarz udzielający pomocy nie wystawia mu zwolnienia, bo uraz jest niewielki należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy czy zdarzenie potencjalnie wypadkowe?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy w przypadku zdarzenia potencjalnie wypadkowego należy skompletować całą dokumentację powypadkową, tzn. powołać zespół powypadkowy, sporządzić protokół, przesłać dokumenty do ZUS i wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Skutkiem wypadku w pracy było poślizgnięcie pracownika, zaś przyczyną wypadku było min używanie przez pracownika obuwia własnego na wysokim obcasie. Czy można w poleceniu powypadkowym nakazać pracownikom (praca administracyjna) stosowania obuwia własnego na niskim lub płaskim obcasie(podeszwie)?
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp,doktorant w dziedzinie nauk prawnych w Kolegium Społecznych Studiów Instytutów PAN
Jakie zdarzenia mogą być kwalifikowane jako zdarzenia potencjalnie wypadkowe i w jaki sposób można na nie reagować?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone