Sklep
W obowiązujących aktach prawnych jest wiele przepisów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Dla osób niezajmujących się tą tematyką PPOŻ. na co dzień, treść przepisów może być skomplikowana. Często przepisy dotyczą warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, aby w sytuacji awaryjnej ich konstrukcja posiadała wystarczającą wytrzymałość. Jest to bardzo ważne. Są również przepisy oraz dobre praktyki PPOŻ., których bezpośrednimi odbiorcami są osoby przebywające w budynku. Mowa tutaj o przepisach dotyczących działań związanych ewakuacją ludzi z budynku oraz ułatwiających podjęcie czynności gaśniczych w przypadku niewielkiego pożaru. Przykłady takich rozwiązań znajdziesz w tym artykule.
W swojej pracy zawodowej prowadziłem projekt, którego celem była redukcja czasu ewakuacji osób z budynku produkcyjnego. Realizując projekt doszedłem do ciekawych wyników. Poniżej opisałem główne powody, dlaczego w zakładzie pracy, w którym prowadziłem badania, czas ewakuacji osób z budynku był zbyt długi w odniesieniu do oczekiwań.
Kamil Szyszkiewicz
Każdy pracownik powinien wiedzieć jak się zachować w chwili pożaru. Oczywiście w każdej firmie odbywają się ćwiczenia z ewakuacji, jednak doroczne ćwiczenia warto uzupełnić dostępnym pracownikom na co dzień plakatem. Warto także zasady ewakuacji w przypadku pożaru udostępnić pracownikom w formie graficznej podczas szkolenia. Z całą pewnością jest to łatwiejsza forma przyswojenia informacji niż wykład. Informacje w formie graficznej, o prawidłowym zachowaniu w przypadku konieczności ewakuacji z powodu pożaru, mogą być również wywieszone w zakładzie pracy, obok instrukcji na wypadek pożaru. Mając na uwadze powyższe, ekspert Portalu BHP opracował grafikę, z której możesz skorzystać.
Czy osoby wyznaczone do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników muszą być wyznaczeni imiennie, czy można określić tylko stanowisko takich osób np. mistrz zmianowy?
Sebastian Kryczka Prawnik
Firma, w której pracuje zatrudnia 119 osób. Pracuję na stanowisku inspektora ds. bhp. Dotychczas mieliśmy zatrudnionego pracownika ochrony ppoż., który już jest na emeryturze. Zastanawiam się czy mamy obowiązek wyznaczenia pracownika, który obejmie zadania w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników? Czy ja jako pracownik służby bhp mam się tym zająć? Jeżeli tak, to jakie kwalifikacje powinna mieć taka osoba? Jakie szkolenie musi odbyć?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jestem inspektorem bhp w firmie zatrudniającej około 50 osób. Czy mam obowiązek wyznaczyć kogoś z pracowników do zorganizowania ochrony przeciwpożarowej w razie zagrożenie, czy sam mogę być taką wyznaczoną osobą? Czy takie obowiązki mogą wchodzić w zakres zadań służby bhp? Dodam, że pracujemy na trzy zmiany więc, czy na każdej zmianie powinna być osoba odpowiedzialna za koordynowanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone