Sklep
Na polecenie pracodawcy, w zakładzie pracy, została utworzona sala gimnastyczna. Pracodawca dla osób chętnych chce realizować gimnastykę w ramach promocji zdrowego trybu życia. Zajęcia odbywają się w godzinach pracy, jak również poza godzinami pracy. W związku z tym rodzi się pytanie. Co w sytuacji gdy zdarzy się wypadek? Czy będzie to wypadek przy pracy? Jak uregulować tę kwestie? Czy pracownicy, którzy zdecydowali się na gimnastykę powinni podpisać jakieś oświadczenie, które zwolni pracodawcę z odpowiedzialności?
Sebastian Kryczka
Pracownik w trakcie posiłku w stołówce zakładowej (przerwa 0,5 godz. nie jest wliczana do czasu pracy) zjadł warzywo, na które jest uczulony. Chwilę później stracił przytomność, a współpracownicy wezwali karetkę pogotowia. Następnego dnia pracownik pojawił się w pracy. Czy takie zajście można uznać za wypadek przy pracy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy sformułowanie „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia” oznacza, że związek z pracą jest nawet wówczas, gdy pracownik podejmie się wykonywania jakichkolwiek czynności, a nie tylko wynikających, powiedzmy ze zwykłego zakresu obowiązków lub na polecenie przełożonego?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone