Sklep
Czy pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów za okulary korygujące wzrok dla pracownika, który nie pracuje przy komputerze?
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Mimo, że pole elektromagnetyczne emitowane przez wyświetlacz LCD, LED można porównać do pola żarówki, to lekarze ostrzegają, że długotrwałe narażenie oczu na światło niebieskie i ultrafioletowe, emitowane przez wyświetlacze LED, może wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia. Rodzą się więc pytania, czy w związku z tym zachodzi potrzeba stosowania przez wszystkich pracowników, niezależnie od wady wzroku, okularów ochronnych (nie korekcyjnych), które posiadają filtry chroniące światłem niebieskim i ultrafioletowym? Czy nowe przepisy regulują to zagadnienie? Czy pracodawca może/musi zrefundować koszt zakupu takich okularów ochronnych?
Karolina Walas
główny specjalista ds. BHP
Pracownik wykonujący pracę przed monitorem ekranowym, jeżeli wynika to z zalecenie lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną na pracownikami, powinien być zapewnioną korekcję wzroku przez cały okres współpracy – w tym do końca okresu wypowiedzenia. Problem powstanie w sytuacji, gdy korekcja taka zostanie zalecona w ramach badań kontrolnych przypadających w okresie wypowiedzenia. Czy w takim przypadku pracodawca musi zapewniać okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym w okresie wypowiedzenia.
Sebastian Kryczka
Czy pracownik pracujący na 0,5 etatu przy monitorze ekranowym ma prawo do refundacji okularów? Pracownik jest osobą niepełnosprawną korzystającą ze skróconego czasu pracy, w tym przypadku o pół godziny dziennie. Pracuje więc 3,5 godz. dziennie. Czyli jego czas pracy jest krótszy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy, tj. 4 godziny.
Halina Góralska
Zgodnie z rozporządzeniem bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca musi zapewnić szkła korekcyjne zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty podczas badań profilaktycznych, a w obecnej chwili prawie wszyscy nauczyciele pracując zdalnie, pracują ponad 4 godziny przy monitorze i lekarz okulista wydaje takie zaświadczenie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych. Jest to lawina takich zaświadczeń i co za tym idzie koszty. Praca zdalna za chwilę się zakończy i co wtedy? Pieniędzy za szkła korekcyjne nikt nie odda. Jak w takim przypadku należałoby postąpić, żeby być w zgodzie z prawem i z roszczeniami nauczycieli? Po powrocie nauki do szkół nauczyciel nie spędza ponad 4 godziny przy monitorze.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik jest zawodowym kierowcą. Ostatnie badania lekarskie wykazały, że pracownikowi pogorszył się wzrok. Na orzeczeniu lekarskim lekarz wpisał konieczność korzystania z okularów. Taką adnotację zrobił również w dokumencie jakim jest prawo jazdy pracownika. Czy jest podstawa prawna, która mówi, że pracodawca ma sfinansować okulary korekcyjne dla pracownika na stanowisku robotniczym? Pracownik ma chodzić w okularach cały czas.
prawnik, ekspert prawa pracy
Pracownik został skierowany na badania wstępne i w związku z tymi badaniami otrzymał zaświadczenie uprawniające do zwrotów kosztów za okulary. Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu tych kosztów? Czy jeżeli pracownik rozpoczyna pracę już z wadą wzroku to istnieje konieczność refundacji, czy też zwrot obowiązuje dopiero przy stosownym oświadczeniu podczas badań okresowych lub kontrolnych? Czy istnieje w takim wypadku możliwość zwrócenia się o refundację do poprzedniego pracodawcy, u którego faktycznie nastąpiła wada wzroku?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy pracodawca z własnej woli w ramach kontrolnych badań lekarskich, może wysłać pracownika na badania okulistyczne? Pracownik zatrudniony jest na stanowisku inspicjenta teatralnego, nie ma co prawda pracy przy monitorze ekranowym, ale pracownik musi pracować przez większość swego czasu pracy w półmroku tak by nie zakłócać przedstawień, przez co pogarsza mu się wzrok. Czy możemy wysłać tego pracownika na badania okulistyczne, a co za tym idzie czy możemy refundować mu zakup okularów?
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy pracownikowi kasy fiskalnej z monitorem w markecie przysługują okulary korygujące wzrok?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Kiedy nauczycielowi należy się dofinansowanie do zakupu okularów?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy wymagania rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe stosuje się również do osób obsługujących monitoring przemysłowy, czyli takich, które tylko obserwują obraz przekazywany z kamer? Czy takim pracownikom też należy się zwrot za okulary?
Jan M. Pióro,specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy stażystom też należy się zwrot za okulary korekcyjne jeżeli ich staż trwa od 3 do 12 m-cy, a praktyka od 2 do 4 tygodni ?
Czy pracownikom pracowni RTG należy się dofinansowanie do okularów korekcyjnych, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykazały potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Podstawowy system pracy pracowni RTG wynosi 7 godz. 35 min.. Chodzi o pracę w systemie pośredniej radiografii cyfrowej, czyli, że technik rejestruje pacjenta używając do tego celu komputera z monitorem. Następnie na monitorze przypisuje do danego pacjenta rodzaj badania, układa pacjenta w diagnostyce, wykonuje ekspozycję, "wrzuca" kasetę płytą obrazową do skanera i w trakcie skanowania zasada z powrotem do monitora gdzie sprawdza poprawność wykonanego zdjęcia i dokonuje jego obróbki. Kolejny krok to nagranie badania na płytę CD. Tak więc, czy przy tak wykonywanej pracy przez 7,5 h, należy się refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych wskazanych przez lekarza medycyny pracy podczas badań profilaktycznych?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone