6 wskazówek jak wzorcowo zorganizować pokazowe stanowisko pracy z komputerem

Wydaje się, że przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego dla pracowników administracyjno-biurowych nie powinno stanowić trudności. Jednak podczas takiego szkolenia należy pokazać pracownikom, jak właściwie wykonywać pracę na stanowisku biurowym z komputerem. W tym celu stanowisko pracy biurowej powinno być wzorcowo zorganizowane – czyli jak? W jaki sposób przygotować stanowisko pracy do pokazu organizacji pracy biurowej? Oto kilka praktycznych wskazówek.
-
Prawidłowo przygotujesz do pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku administracyjno-biurowym
-
Szybko i sprawnie przeprowadzisz pokaz organizacji pracy biurowej podczas instruktażu stanowiskowego pracownika administracyjno-biurowego
-
Obniżysz ryzyko wystąpienia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych wśród pracowników zatrudnionych w firmie na stanowisku biurowym z komputerem.
Prowadząc szkolenie wstępne stanowiskowe pracowników administracyjno-biurowych należy przeprowadzić pokaz właściwej pracy na stanowisku biurowym z komputerem. Stanowisko komputerowe należy przygotować wykorzystując typowy sprzęt komputerowy, jakim dysponuje zakład.
Nie wykorzystujmy do prezentacji stanowiska jedynego 19-calowego monitora ciekłokrystalicznego, jakim dysponuje kierownik działu, jeśli pozostali pracownicy wykonują pracę z 15-calowymi monitorami. Wzorcowo urządzone pokazowe stanowisko pracy nie oznacza, że ma być wyidealizowane.
Przygotowując pokaz należy zadbać o szczegóły. Wszystkie omówione wcześniej zagadnienia powinny zostać uwzględnione w toku pokazu. Pokaz należy przeprowadzić z udziałem wcześniej przygotowanego pracownika, który bezbłędnie wykona wszystkie prezentowane czynności. W toku pokazu należy:
-
Zaprezentować i omówić wszystkie elementy stanowiska pracy z monitorem ekranowym, ze zwróceniem uwagi na ich rozmieszczenie w strefach optymalnego zasięgu, w tym zwracając uwagę na:
-
ustawienie monitora (odległość od oczu pracownika, nachylenie płaszczyzny ekranu),
-
ustawienie klawiatury z zachowaniem odległości nie mniejszej niż 100mm od przedniej krawędzi stołu i sposób regulacji kąta pochylenia klawiatury,
-
sprawdzenie, czy nie występują zjawiska olśnienia i odbić w monitorze,
-
przygotowanie innych urządzeń i materiałów biurowych wykorzystywanych w toku pracy;
-
Wyregulować krzesło i podnóżek tak, aby:
-
zachować kąt rozwarty między podudziem a udem, ze stopami ustawionymi spoczynkowo na podłodze lub w razie konieczności na podnóżku,
-
górna krawędź monitora znajdowała się poniżej poziomej linii poprowadzonej od oczu pracownika,
-
nogi mieściły się swobodnie pod biurkiem;
Należy pamiętać, że podnóżek jest elementem wyposażenia, w który pracodawca ma obowiązek wyposażyć stanowisko pracy na życzenie pracownika, a także w sytuacji gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze.
Trzeba jednak podejść tematu podnóżka zdroworozsądkowo – jeżeli ocenicie, że postawa w jakiej pracownik wykonuje pracę na stanowisku jest zgodna z wymogami ergonomii, należy wyjaśnić pracownikowi, że jego żądanie może być nieuzasadnione.
-
Pokazać sposób przygotowania zestawu komputerowego do pracy, w tym:
-
sposób i kolejność wykonania czynności związanych z podłączeniem zestawu do sieci zasilającej; jeżeli w sieci występuje urządzenie podtrzymujące napięcie (UPS), należy pokazać sposób i kolejność włączania zestawu poprzez UPS;
-
Pokazać sposób wykonywania pracy na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy:
-
wykonywanie pracy w pozycji niepowodującej nadmiernego zmęczenia układu mięśniowo-szkieletowego,
-
sposób regulacji ustawień jaskrawości i kontrastu oraz nasycenia barw obrazu na monitorze,
-
sposób wykorzystania bardziej zaawansowanych regulacji dotyczących ustawienia obrazu na monitorze (rozciąganie obrazu, przesuwanie w pionie, przesuwanie w poziomie, poprawianie parametrów rozdzielczości obrazu),
-
regulację natężenia oświetlenia na stanowisku pracy;
-
Pokazać sposób wykonania czynności związanych z zakończeniem pracy na stanowisku:
-
odłączenie jednostki centralnej i pozostałych urządzeń wyposażenia stanowiska pracy od napięcia,
-
porządkowanie stanowiska pracy po jej zakończeniu;
-
Zaprezentować sposób zachowania się pracownika w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania lub awarii:
-
natychmiastowe wstrzymanie pracy,
-
odłączenie urządzenia od zasilania,
-
niezwłoczne powiadomienie przełożonego o zaistniałej sytuacji,
-
wznowienie pracy maszyny dopiero po usunięcia uszkodzenia.
Po przeprowadzeniu pokazu należy pozwolić szkolonym na zadawanie pytań, co pozwoli na wyjaśnienie im wszelkich ewentualnych wątpliwości.
Nie pokazujcie niewłaściwego sposobu wykonywania pracy – może to pozostawić trwały ślad w pamięci pracownika i w przyszłości może on zastosować takie nieprawidłowe działanie w procesie pracy.
Waldemar Krupa
główny specjalista ds. bhp
i specjalista ochrony przeciwpożarowej
w firmie SEKA S.A.
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu – oficer WP. Przedstawicielem firmy SEKA S.A. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie „Organizacji i Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną pracy” w Warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Kwalifikowany Audytor systemów zarządzania bhp. Specjalisty ochrony przeciwpożarowej
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.