Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami?

Butle z tlenem czy innymi gazami wykorzystywane są w wielu branżach. Prace z użyciem butli z gazami należą do niebezpiecznych. Jednak, jak wiemy nie tylko użytkowanie butli wymaga ostrożności, także ich przechowywanie wymaga przestrzegania określonych zasad. Mając to na uwadze, przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego magazynowania butli z gazami. Informacje te pozwolą Ci zweryfikować prawidłowość przechowywania butli z gazem w Twojej firmie.
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
- Właściwe zadbasz o bezpieczeństwo w przypadku magazynowania butli
- Unikniesz nieprawidłowości z zakresu przechowywania butli z gazami
- Zmniejszysz ryzyko zagrożenia wybuchem dzięki właściwemu przechowywaniu butli z gazami.
Czytaj także: Gdzie szukać informacji o uprawnieniach operatora wózka widłowego do wymiany butli z LPG?>>>
Sprawy bhp związane z bezpieczeństwem użytkowania i przechowywania butli z gazami ujęte są w kilku aktach prawnych. Jednak praktyczne uwagi znajdują się w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia przy użytkowaniu butli z gazami należy w szczególności przestrzegać następujących wymagań bezpieczeństwa:
- ręczne przetaczanie butli jest dopuszczalne tylko w obrębie stanowiska,
- butle powinny być ustawiane w pozycji pionowej lub zbliżonej do pionowej, zaworem do góry, i zabezpieczone przed przewróceniem się,
- butle powinny być chronione przed nagrzaniem do temperatury przekraczającej 35°C oraz przed bezpośrednim oddziaływaniem płomienia, iskier i gorących cząstek stałych,
- zawory butli z pokrętłami powinny być otwierane bez użycia narzędzi, do otwierania i zamykania zaworu butli bez pokrętła powinien być stosowany odpowiedni klucz,
- naprawy butli, w tym naprawa zaworów, powinny być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia określone w odrębnych przepisach.
Butle zapasowe powinny być przechowywane w wyodrębnionych pomieszczeniach wykonanych z materiałów niepalnych bądź w wydzielonych miejscach, wyraźnie oznakowanych i zabezpieczonych.
Przechowywanie butli z tlenem
Natomiast zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu, zbiorniki przenośne i magazynowe oraz instalacje, w których może znajdować się tlen lub mieszanina tlenu z innymi gazami, powinny być szczególnie chronione przed substancjami ropopochodnymi i tłuszczami.
W pomieszczeniu, w którym znajduje się instalacja tlenowa, niedopuszczalne jest:
- przechowywanie materiałów palnych i ropopochodnych;
- wykonywanie prac mogących spowodować jej zanieczyszczenie olejami lub smarami;
Potwierdzenie konieczności magazynowania osobno butli z tlenem i gazem palnym występuje w § 13 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Butle przeznaczone do przechowywania i transportu gazów palnych oznacza się zgodnie z Polskimi Normami. Butle z gazami palnymi należy przechowywać w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu.
W jednym pomieszczeniu mogą być magazynowane:
- butle z gazami palnymi oraz z gazami niepalnymi, nietrującymi, z wyjątkiem gazów utleniających;
- butle opróżnione z butlami napełnionymi gazem palnym, pod warunkiem ich oddzielnego ustawienia.
Zasady magazynowania butli z gazami
Butle z gazami, pełne lub opróżnione, posiadające stopy, należy ustawiać jednowarstwowo w pozycji pionowej, segregując je według zawartości. Butle z gazami nieposiadające stóp należy magazynować w drewnianych ramach w pozycji poziomej;
Dopuszcza się układanie butli w stosy o wysokości do 1,5 m. Butle należy zabezpieczyć przed upadkiem, stosując bariery, przegrody lub inne środki ochronne, a zawory butli zabezpieczyć kołpakami.
Przy przechowywaniu butli z gazami powinny być przestrzegane ponadto określone zasady wskazane poniżej:
- Niedopuszczalne jest magazynowanie butli:
- w piwnicach,
- na klatkach schodowych,
- na korytarzach,
- w przejściach dla pieszych i przejazdach, a także w ich pobliżu,
- w garażach pojazdów,
- w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
- na podestach roboczych urządzeń i innych instalacji.
- W czasie przechowywania gazów muszą być spełnione warunki magazynowania opisane w ich kartach charakterystyki. W szczególności gazy utleniające i palne muszą być przechowywane w oddzielnych pomieszczeniach lub miejscach składowych.
- Butle muszą być przechowywane w taki sposób, aby dojście do nich było łatwe i aby nie blokowały wyjść ewakuacyjnych.
- Butle napełnione gazami oraz opróżnione z gazów powinny być raczej magazynowane oddzielnie w oznakowanych pomieszczeniach lub miejscach składowych.
- Nie należy przechowywać butli gazowych razem z materiałami palnymi.
- Butle należy chronić przed nadmiernym przegrzaniem, ogniem, korozją, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób nieupoważnionych.
- Butle zawierające gazy skroplone muszą być składowane w pozycji pionowej.
- Butle należy zabezpieczyć przed przypadkowym przewróceniem się lub zsunięciem (przymocowane lub przypięte do ściany).
- Butle z tlenem powinny być przechowywane w wydzielonym pomieszczeniu magazynu ogólnego. Nie powinno przechowywać się z substancjami o właściwościach palnych, redukujących, żrących i toksycznych.
Podsumowując, aby bezpiecznie magazynować butle z gazami należy stosować się do powyższych zasad oraz do zaleceń producenta umieszczonych w Kartach charakterystyki substancji chemicznych.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2023 r. poz. 822),
- § 32 Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. z 2000 r. nr 40, poz. 470),
- § 35 Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz.U. z 2004 r., nr. 7, poz. 59).
Norbert Szymkiewicz
Starszy inspektor ds. BHP i PPOŻ

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, specjalizacja Ochrona środowiska. Ukończone Studia Podyplomowe BHP oraz kurs Inspektorów PPOŻ. Pełnienie zadań służby BHP w firmach branży młynarskiej, przemyśle energetyki wiatrowej, deweloperstwie powierzchni magazynowych oraz bankowości. Realizuje również zadania z zakresu Ochrony środowiska – stała obsługa klienta, przygotowywanie Instrukcji magazynowania substancji chemicznych, Instrukcji składowania odpadów. Specjalność: prace na wysokości, bezpieczeństwo pracy z substancjami chemicznymi, gospodarka odpadami, ochrona wód.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.