Będą zmiany w przepisach bhp przy materiałach pirotechnicznych

Resort przedsiębiorczości pracuje nad zmianami do rozporządzenia w sprawie bhp przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych. Przygotowywane zmiany są następstwem zmian zarówno w przepisach krajowych, jak i w dyrektywach. Ich wprowadzenie jest nieuniknione i zbiega się głównie do uaktualnienia klasyfikacji wyrobów pirotechnicznych widowiskowych.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dalej: MPiT) przygotowało projekt zmian do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym
oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 262; dalej: rozporządzenie w sprawie bhp przy materiałach pirotechnicznych). Celem zmian jest dostawanie przepisów tego rozporządzenia do zmienionych już przepisów ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 45, ze zm.).
Ustawa z 21 czerwca 2002 r. o materiach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego została zmieniona ustawą z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 544). Zmiany te wdrożyły na grunt prawa polskiego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/29/UE z 12 czerwca 2013 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku wyrobów pirotechnicznych (wersja przekształcona) (Dz.Urz. UE L 178 z 28.06.2013, str. 27).
Jakie zmiany są planowane w rozporządzeniu w sprawie bhp przy materiałach pirotechnicznych?
Planowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie bhp przy materiałach pirotechnicznych ukierunkowana jest na dostosowanie oznaczenia klas wyrobów pirotechnicznych widowiskowych do znowelizowanych przepisów ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
Zgodnie bowiem z przepisami wskazanej ustawy oznaczenia poszczególnych klas wyrobów pirotechnicznych zostały uzupełnione poprzez dodanie odpowiednio litery „F” dla klas: 1–4.
W myśl projektowanych zmian do rozporządzenia w sprawie bhp przy materiałach pirotechnicznych wprowadzone zostanie nowe brzmienie pojęć:
wyroby pirotechniczne – wyroby w rozumieniu art. 62c ust. 1 ustawy
z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych
do użytku cywilnego;
znak zgodności – zastrzeżony znak, nadawany lub stosowany zgodnie z zasadami oceny zgodności, określony w przepisach wydanych na podstawie ustawy z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 544), wskazujący, że dany wyrób lub proces są zgodne z wymaganiami lub specyfikacjami technicznymi;
magazynowe – przystosowane do składowania wszystkich rodzajów wyrobów pirotechnicznych w ilościach przekraczających łączną masę 1000 kg brutto, nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni w roku, oraz do sprzedaży wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F4, wyrobów pirotechnicznych przeznaczonych do użytku teatralnego klasy T2 oraz pozostałych wyrobów pirotechnicznych klasy P2.
Ponadto zmianie ulegnie również:
- § 4 ust. 2:
„2. Ocenie nie podlegają wyroby pirotechniczne spełniające zasadnicze wymagania określone w przepisach rozdziału 5d ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego i posiadające oznakowanie CE.”;
- § 40 ust. 1:
„1. Odpady materiałów wybuchowych i materiały wybuchowe nieodpowiadające wymaganiom lub zanieczyszczone innymi materiałami, nienadające się do uzdatnienia lub wykorzystania, należy zbierać, a następnie utylizować w sposób ustalony przez pracodawcę, z uwzględnieniem wymagań określonych przepisami ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.”;
- § 42 ust. 2 i ust. 3:
„2. W pomieszczeniach sklepowych i pomieszczeniach zaplecza mogą znajdować się wyłącznie wyroby pirotechniczne widowiskowe klasy F1, F2 i F3, wyroby pirotechniczne przeznaczone do użytku teatralnego klasy T1 oraz pozostałe wyroby pirotechniczne klasy P1, w ilościach nieprzekraczających 1000 kg brutto ich łącznej masy, odpowiednio dla każdego z tych pomieszczeń.
3. W pomieszczeniach doraźnej sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie wyroby pirotechniczne widowiskowe klasy F1, F2 i F3, w ilości nieprzekraczającej 300 kg brutto ich łącznej masy.”.
Projektowane zmiany mają zapewnić uzyskanie europejskich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie obrotu tymi wyrobami.
Planowane zmiany do rozporządzenia w sprawie bhp przy materiałach pirotechnicznych wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Opr. Red.
Źródło: uzasadnienie do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych – legislacja.rcl.gov.pl
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.