Behapowiec, ochroniarz i strażnik –to jedna i ta sama osoba?

Wielu pracowników służby BHP zajmuje się kwestiami trzeźwości pracowników. Ale czy zadaniem tej służby jest także pilnowanie trzeźwości petentów, klientów? Czy behapowiec powinien reagować, gdy dowiaduję się, że do obiektu użyteczności publicznej, w której pracuje klienci wnoszą alkohol, o jest niedozwolone w myśl regulaminu korzystania z obiektów użyteczności publicznej.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Kto powinien kontrolować wnoszenie alkoholu na teren firmy, placówki?
-
Dlaczego kontrolowanie wchodzących na teren obiektu użyteczności publicznej to nie zadanie behapowca?
-
Jak inspektor PIP podejdzie do kwestii przydzielenia służbie BHP zadań ochrony?
Czytaj także: Co grozi pracodawcy za nakładanie dodatkowych obowiązków na służbę bhp?>>>
Już na wstępie trzeba jasno zaznaczyć, że zarówno pracownik służby bhp, jak również osoba wykonująca jej zadania nie jest osobą, która powinna mieć przydzielony nadzór nad tym, czy do budynku użyteczności publicznej osoby z zewnątrz wnoszą alkohol, czy też nie. Kwestie te powinny być uregulowane albo na poziomie wewnętrznej służby ochrony albo osób koordynujących.
Obiekty użyteczności publicznej objęte zakazem wnoszenia alkoholu
Zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadziły bezwzględny zakaz wnoszenia napojów alkoholowych na teren:
-
zakładów pracy,
-
stadionów,
-
innych obiektów, w których odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe,
-
obiektów lub miejsc objętych zakazem wnoszenia napojów alkoholowych.
Należy pamiętać, że kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona odmawiają wpuszczenia na teren zakładu pracy osoby, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie zastosowała się do powyższego zakazu.
Osoby odpowiedzialne za nadzór nad wchodzącymi do obiektów użyteczności publicznej
W praktyce może powstać wątpliwość czy kierownik zakładu pracy ma prawo upoważnić pracownika służby BHP do reagowania, w sytuacji gdy osoby z zewnątrz na teren zakładu pracy – w tym obiektu użyteczności publicznej – wnoszą alkohol.
Dlaczego behapowiec to nie ochroniarz?
Odnosząc się do powyższego dylematu należy pamiętać, że pracowników służby BHP obowiązuje rozporządzenie, które określa ich zakres obowiązków. Tym samym przydzielenie obowiązków w postaci reagowania na wnoszenie alkoholu przez osoby z zewnątrz jest postępowaniem nieprawidłowym. Weryfikacja tego, czy ktoś wnosi alkohol, czy nie może być scedowana wewnętrznym służbom ochrony, jak również osobom koordynującym – kierującym danym działem.
Zwolnienie z pracy pracownika służby bhp za niewywiązywanie się z obowiązków>>>
Co na kontrole interesantów przez służbę BHP powie PIP?
Należy pamiętać, że problematyka funkcjonowania zakładowych struktur BHP jest kontrolowana przez inspektorów PIP. Jeżeli inspektor stwierdzi, że pracodawca przydzielił pracownikowi służby BHP weryfikację wnoszenia przez osoby z zewnątrz alkoholu, zostanie to zakwestionowane w drodze pisemnego nakazu administracyjnego.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.