Bezpieczna praca z napięciem elektrycznym to bezpieczne narzędzia
Przy wszystkich pracach związanych z napięciem elektrycznym duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają narzędzia. Na polski rynek wprowadzone zostały izolowane narzędzia. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które z pewnością docenią profesjonaliści z branży elektrycznej. Narzędzia te przeszły wymagające testy zgodnie z europejską normą. Teraz znacznie prościej będzie zapewnić bezpieczeństwo pracy, wszystkim tym pracownikom którzy mają do czynienia z napięciem elektrycznym. Nowatorskie rozwiązania zastosowane w narzędziach pozwalają skutecznie zabezpieczyć użytkownika przed porażeniem prądem.
Nowatorski sposób izolacjizastosowany w narzędziach nie tylko zabezpiecza użytkownika przed porażeniem prądem, ale również ostrzega przed nadmiernym zużyciem powłoki. Pierwsza, spodnia warstwa jest koloru żółtego, natomiast druga, zewnętrzna – czerwona. Jeśli uszkodzenie mechaniczne spowoduje, że widoczny stanie się kolor żółty, jest to sygnał do niezwłocznego wyeliminowania narzędzia ze wszystkich prac pod napięciem elektrycznym.
Gładkie i elastyczne tworzywo sztuczne zastosowane do stworzenia izolacji eliminuje poślizg dłoni, jest przyjemne w dotyku i zapewnia dobre trzymanie przyrządów. Ergonomiczne i przemyślane konstrukcje pozwalają efektywnie wykorzystać wkładaną w pracę energię, a charakterystyczny, żywy czerwony kolor powoduje dodatkowo, że narzędzia są dobrze widoczne.
Praktyczne, izolowane nożyki do kabli z profilowanymi ostrzami firmy Isotools
Fot. LŁ
Gwarancja jakości i skuteczności
Gwarancją jakości sprzętu jest poddanie go, przed dopuszczeniem do użytku, surowym
procedurom testowym, zgodnym z wymagającą europejską normą EN60900. Norma określa, jakim próbom muszą być poddane narzędzia, aby zostały zakwalifikowane do pracy po napięciem 1000 V prądu zmiennego oraz 1500 V prądu stałego.
Podczas testów na przebicie narzędzie najpierw przetrzymuje się w wodzie przez 24 godziny, a potem przez 3 minuty przepuszcza przez nie prąd pod napięciem 10 000 V. W ten sposób przyjęty zostaje aż 10-krotny margines bezpieczeństwa. Następnie sprzęt jest ogrzewany do temperatury 70° C, a po schłodzeniu do izolacji dociska się elektrodę z siłą 20 N przy napięciu 5000 V prądu zmiennego przez okres 3 minut. Później narzędzie przez 168 godzin przetrzymuje się w temperaturze 70° C, po czym przez 3 minuty
próbuje się zdjąć izolację z siłą 500 N w temperaturze pokojowej.
Natomiast podczas badania odporności ogniowej narzędzia zostały wystawione na 10-sekundowe działanie otwartego płomienia, który nie powinien rozszerzać się dłużej niż 20 sekund i nie może osiągnąć większej wysokości niż 120 mm.
Również 2 godzinne działanie niskich temperatur (-25° C), a następnie uderzenie powierzchnią narzędzia nie spowodowało żadnych uszkodzeń. Na zakończenie testów narzędzie zostało zanurzone w cieczy, przez którą przepuszczany był prąd zmienny, ponownie o napięciu 10 000 V. Po przejściu również tej próby narzędzie dostało zezwolenie do pracy pod napięciem 1000 V.
W ofercie narzędzi izolowanych dostępne są nasadki i pensety, szczypce, piły i młotki. Uwagę elektryków i instalatorów zwrócą z pewnością specjalnie zaprojektowane modele nożyków o profilowanych ostrzach.
Klucz nasadowy z praktyczną i wygodną rączką typu T jest z kolei idealnym przykładem połączenia bezpieczeństwa, ergonomii i wykończenia na najwyższym poziomie.
Wygodny, izolowany klucz nasadowy z rączką typu T firmy Isotools
Fot. LŁ
Do narzędziowego niezbędnika warto dołączyć także klucze płaskie i oczkowe dostępne w rozmiarach od 6 mm do 32 mm.
Klucz płaski firmy Isotools dzięki poddanej licznym testom izolacji gwarantuje bezpieczną pracę pod napięciem
Fot. LŁ
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.