BHP przy pracach rozbiórkowych z użyciem materiałów wybuchowych

Prace budowlane to nie tylko stawianie nowych obiektów to również wyburzanie już istniejących. Jak przy każdych pracach budowlanych, tak i tu przestrzegać trzeba kreślonych zasad bhp. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać prowadząc roboty rozbiórkowe z użyciem materiałów wybuchowych. Pozwolą Wam one uniknąć wypadku oraz zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i osobom postronnym.
Ten artykuł przypomni Ci najważniejsze zasady:
- Zabezpieczenia terenu prac rozbiórkowych z użyciem materiałów wybuchowych ;
- Składowania środków strzałowych;
- Wydawania środków strzałowych
Najpierw przypomnijmy kilka kardynalnych zasad bhp dotyczących w ogóle prac rozbiórkowych.
I. Przede wszystkim roboty rozbiórkowe powinny być wykonywane na podstawie dokumentacji projektowej.
II. Teren, na którym prowadzone są roboty rozbiórkowe obiektu budowlanego, należy ogrodzić i oznakować tablicami ostrzegawczymi.
III. Przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych należy obiekt odłączyć od sieci :
- gazowej,
- cieplnej,
- elektroenergetycznej,
- teletechnicznej,
- wodociągowej,
- kanalizacyjnej.
Prowadzenie robót rozbiórkowych, jeżeli zachodzi możliwość przewrócenia części konstrukcji obiektu przez wiatr jest zabronione. Roboty te należy wstrzymać w przypadku, gdy prędkość wiatru przekracza 10 m/s.
Do usuwania gruzu w czasie robót rozbiórkowych należy stosować zsuwnice pochyłe lub rynny zsypowe. Rynny zsypowe powinny mieć zabezpieczenie przed wypadaniem gruzu.
Przewracanie ścian lub innych części obiektu przez podkopywanie i podcinanie jest zabronione.
W czasie prowadzenia robót rozbiórkowych przebywanie ludzi na niżej położonych kondygnacjach jest zabronione.
W czasie wykonywania robót rozbiórkowych:
- sposobami zmechanizowanymi wszystkie osoby i maszyny muszą znajdować się poza strefą niebezpieczną,
- długość umocowanych lin powinna być trzykrotnie większa od wysokości obiektu, a ich umocowanie powinno być niezawodne.
Roboty budowlane wykonywane z użyciem materiałów wybuchowych
Przejdźmy teraz do robót rozbiórkowych z użyciem materiałów wybuchowych.
Przede wszystkim kierownik budowy ma obowiązek zapoznać wszystkie osoby uczestniczące w organizacji i realizacji robót budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi tych robót.
Warunki wykonywania robót strzałowych
Przed przystąpieniem do realizacji prac strzałowych w obiekcie budowlanym, obiekt ten należy odłączyć od wszelkich instalacji.
Roboty strzałowe może wykonywać tylko jedna osoba, o wymaganych kwalifikacjach i uprawnieniach, wyznaczona do tych czynności.
Przed przystąpieniem do wykonywania strzelania należy powiadomić wszystkie osoby znajdujące się w strefie rozrzutu o terminie rozbiórki z zastosowaniem materiałów wybuchowych i zapewnić:
- opuszczenie strefy zagrożenia przez przebywające tam ewentualnie osoby trzecie;
- usunięcie wszystkich urządzeń, instalacji i innych niż konstrukcyjne elementów budowlanych, mogących spowodować obniżenie bezpieczeństwa wykonywania robót strzałowych oraz narażonych na zniszczenie lub uszkodzenie.
W okresie od rozpoczęcia ładowania otworów strzałowych materiałem wybuchowym do chwili zakończenia prac strzałowych wszyscy pracownicy budowy wykonują polecenia kierownika prac strzałowych. W trakcie prowadzenia tych prac:
- należy zapewnić łączność między członkami ekipy strzałowej;
- ekipa strzałowa powinna być ubrana w jednolitą odzież spełniającą wymagania ochrony przed elektrycznością statyczną.
Zabezpieczenie terenu prac
Teren placu należy ogrodzić i ochraniać w taki sposób, aby istniała ścisła kontrola osób i pojazdów wchodzących i wychodzących. Na ogrodzeniu budowy powinny być umieszczone tablice ostrzegawcze. W czasie strzelania strefa niebezpieczna musi być zabezpieczona przed dostępem osób trzecich, w szczególności przez posterunki, patrole lub blokady.
Strefy destrukcyjnego oddziaływania wybuchu należy zabezpieczyć przed przedostaniem się do nich osób postronnych.
W strefie wykonywania robót strzałowych palenie tytoniu oraz otwartego ognia jest zabronione.
Ładunki wybuchowe należy odpalać po uprzednim usunięciu wszystkich osób poza strefę niebezpieczną. W celu ograniczenia masy jednocześnie upadających elementów konstrukcji, powodujących wstrząs, zaleca się stosowanie inicjowania zwłocznego.
Składowanie środków strzałowych
Tymczasowy skład do przechowywania i wydawania środków strzałowych na terenie budowy, powinien znajdować się w miejscu wyznaczonym przez kierownika budowy. Lokalizuje się go w osobnym budynku o specjalnej konstrukcji przeciwwybuchowej, z dala od dróg komunikacyjnych budowy oraz innych budynków. Miejsce wokół składu o szerokości co najmniej 5 m powinno być oznakowane tablicami ostrzegawczymi, zakazującymi wstępu na teren osobom postronnym. Skład musi być wyposażony w sprzęt przeciwpożarowy.
Na terenie składu należy ściśle przestrzegać środków ostrożności i przepisów przeciwpożarowych, a w szczególności zabrania się palenia tytoniu i używania otwartego ognia.
W tymczasowym składzie środków strzałowych zabrania się:
- przecinania lontu detonującego;
- uzbrajania ładunków;
- wykonywania innych czynności niezgodnych z zasadami bezpieczeństwa.
Po każdej zmianie roboczej puste puszki strzałowe, ładownice, spłonniki oraz niezużyte środki strzałowe powinny być zwrócone do tymczasowego składu środków strzałowych. Niewykorzystane w danym dniu środki strzałowe należy przewieźć do magazynu stałego. Dopuszcza się pozostawienie środków strzałowych w składzie tymczasowym pod warunkiem zapewnienia ich ochrony. Odległość między miejscem składowania materiałów wybuchowych i miejscem składowania środków inicjujących powinna wynosić co najmniej 2 m.
Składowane środki strzałowe muszą posiadać odpowiednie certyfikaty oraz nieuszkodzone opakowania.
Wydawanie środków strzałowych
Ilość dostarczanych dziennie środków strzałowych do składu tymczasowego powinna być w miarę możliwości tak skalkulowana, aby została w tym dniu zużyta. Środki strzałowe wydaje i rozlicza wyłącznie wydawca środków strzałowych. Wydawanie środków strzałowych odbywa się na podstawie zapotrzebowania wystawionego przez kierownika prac strzałowych.
Wydawca środków strzałowych:
- dokonuje w obecności strzałowego napełnienia puszek strzałowych materiałem wybuchowym oraz ładownic i spłonników środkami inicjującymi,
- prowadzi rejestr wydanych i zwróconych materiałów wybuchowych i środków inicjujących w książce obrotu środkami strzałowymi.
Na koniec zmiany roboczej każdy strzałowy dokonuje rozliczenia zużytych środków strzałowych we własnym dzienniku strzałowym. Natomiast kierownik prac strzałowych dokonuje dziennego rozliczenia środków strzałowych w dzienniku strzelań.
Transport środków strzałowych
Strzałowi, przenoszący środki strzałowe, noszą na prawym ramieniu opaskę ostrzegawczą koloru żółtego. Zabrania się przenoszenia przez jedną osobę skrzynek z materiałem wybuchowym o masie powyżej 25 kg. Przy jednoczesnym przenoszeniu większej ilości skrzynek ze środkami strzałowymi należy zachować odległość co najmniej 5 m między przenoszonymi opakowaniami.
Uwaga niewybuch
W przypadku niezadziałania sieci strzałowej należy ją sprawdzić, usunąć usterki i powtórnie zainicjować. Do czasu usunięcia usterek sieci strzałowej podawanie sygnału odwoławczego jest zabronione.
W przypadku stwierdzenia niewybuchów należy je likwidować pojedynczo lub zależnymi od siebie grupami. Przy likwidacji niewybuchów należy wykonać osłony bezpośrednie i pośrednie, zapewniające pełne bezpieczeństwo. W przypadku braku dostępu do niewybuchu trzeba dokonać ręcznego oddzielenia elementu z niewybuchem od pozostałej części konstrukcji (zwałowiska). Przenoszenie niewybuchu poza rejon prowadzenia prac strzałowych jest zabronione.
Pamiętając i stosując powyższe zasady pracy z materiałem wybuchowym zapewnicie bezpieczeństwo pracownikom oraz obniżycie ryzyko wypadku z udziałem stosowanego materiału wybuchowego.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bhp
Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.